banner864

Garanti Bankası satıldı! 20 Kasım 2014, 15:44

Türkiye'nin büyük bankalarından Garanti, İspanyolların oldu. Doğuş grubu bünyesindeki bankanın çoğunluk hissesi yaklaşık 5,5 milyar liraya İspanyanın en büyük bankalarından BBVA'ya satıldı.
İspanya'nın en büyük bankalarından BBVA, 4 yıldan bu yana Doğuş Grubu ile birlikte eşit pay sahibi olduğu Garanti Bankasında büyük hissedar konumuna geçti.

Garanti Bankası'nda yüzde 25.01 payı bulunan BBVA, Doğuş Grubu'na ait 24.23 oranındaki paydan yüzde 14.89'luk kısmını alarak hâkim ortak haline geldi. İşlem sonucunda BBVA'nın hisse oranı yüzde 39.9'a çıkarken, Doğuş'un payı yüzde 10'a indi. İspanyollar bu satın alma için 2,5 milyar dolar yani yaklaşık 5,5 milyar lira ödedi.

bankadan yapılan açıklamada Ferit Şahenk'in Yönetim Kurulu Başkanı olarak görevine devam edeceği duyuruldu. Ancak 10 kişilik yönetim kuruluna 4 kişiyi atayan BBVA, bu sayıyı 7'ye yükselterek yönetim de çoğunluğu da elde etmiş olacak.

İddialara göre Şahenk, Osmanlı Bankası'nın yeniden canlandıracak. 1863'te İstanbul'da Bank-ı Osmani-i Şahane adıyla kurulan banka 1996'da Garanti Bankası tarafından satın alınmış, 2001'de ise faaliyetlerine son verilmişti.

ulusalkanal.com.tr

Yorumlar

Mehmet Yavuz Tuncil :

Ben FERİT beyin yerinde olsaydım böyle bir karar vermezdim yanlış yaptığını düşünüyorum hakında Hayırlısı çünkü GARANTI BANKASI çok büyük değer

Tüm Yorumlar

Yorum Gönder

Çok Yorumlananlar