banner864

Hani 1 dolar 1 TL olacaktı? 18 Ocak 2014, 10:04

Tayyip Erdoğan’a yalakalık yapmak ve iktidara yanaşmak için, “1 dolar 1 TL olacak” laflarını edenler bugün ortalarda görünmüyorlar.
 Türkiye’de çıkarcı holding medyasında yazan – konuşan gazeteci – akademisyen – teknisyen bir çok isim daha düne kadar oluk oluk akan sıcak paranın verdiği cesaretle, yüksek perdeden konuşurlardı.
Onlara göre 1 doların 1 TL olması beklenmeliydi. Üretmeyen, istihdam ve katma değer yaratamayan Türk ekonomisine bol, kolay ve sıcak döviz girişleri sürecekti. O paralarla da, ithalat yapılacak, tüketiciler kredi kartı ve borca boğulacak, böylece bu saadet zinciri sürecekti.

Ama artık deniz bitti el parasıyla lale devri yaşamanın sonuna gelindi.
T. Erdoğan’a yalakalık yapmak ve iktidara yanaşmak için, “1 dolar 1 TL olacak” laflarını edenler bugün ortalarda görünmüyorlar.
Çünkü bugün, avro 3 TL’yi, dolar da 2.20 TL’yi aşmış durumda. Özellikle 17 Aralık’tan sonra dolar kurundaki artış % 10’a yaklaştı.
Tabii ki, bütün hesaplar da şaşmış durumda.
Gerçekçi kur uygulamayan, kaynağı ve sahibi meçhul paralarla ekonomiyi kara paracıların üssü haline getiren, imalat yerine ithalatı, tasarruf yerine tüketimi teşvik eden, ülkeyi ağır borç yüküne sokan, “borsa coştu – döviz düştü” nakaratıyla milleti aldatmaya çalışan zihniyet iflas noktasına geldi.
Önümüzdeki ayların bugünleri de aratacağından endişe ediyorum. Yaşanan fiili devalüasyonun nerede duracağı görünmüyor. Çünkü, hem siyasi hem ekonomik belirsizlik ve istikrarsızlık giderek derinleşiyor.
Görünen o ki, “1 dolar 1 TL” olmadı, olmayacak da…

Ufuk Söylemez
Aydınlık


Etiketler

Yorum Gönder