banner864

Kıdemde fon ne getiriyor? 03 Ekim 2013, 20:22

Hükümetin kıdem tazminatında yapacağı değişiklikler netlik kazanmaya başladı. Taslağa göre işveren artık işten çıkardığı çalışanına tazminat ödemek zorunda olmayacak. Askere gidenlere ve evlendiği tarihten itibaren “bir yıl içinde” işten ayrılan kadınlara da kıdem tazminatı verilmeyecek. İşveren, işçinin kıdem fonuna aktardığı parayı gider olarak gösterebilecek. Böylece işverenlerin hazineye aktardığı para da düşecek.
 Yeni kıdem tazminatı sistemi ile işçinin kazanılmış hakları tarihe karışıyor. Çok tartışılan "kıdemde fon uygulaması" Ekim'de Başbakan'a sunulacak. Peki, mevcut sistemi büyük ölçüde değiştirecek bu paketle işçileri hangi değişiklikler bekliyor? İşte TÜRK-İŞ ve DİSK grev sebebi saydığı değişiklikler.

- Her çalışan için bireysel kıdem hesabı oluşturulacak. ( 1- İşçinin kıdem tazminatı için işveren bu fona para ödeyecek.)

- İşverenin, işten çıkardığı çalışanına, “kıdem tazminatı” ödeme zorunluluğu
olmayacak. ( 2-Bu madde patronlar üzerindeki “kıdem tazminatı ödeme baskısını” ortadan kaldıracak. Bu nedenle işçinin işten çıkarılması kolaylaşacak.))

- Askere gidene ve evlenene kıdem tazminatı verilmeyecek. ((3- Askere giden erkeğe ve evlendiği tarihten itibaren “bir yıl içinde” işten ayrılan kadınlara tazminat verilmeyecek.)

- İşveren fona ödediği parayı “gider olarak” kaydedebilecek. ( 4- İşverenler, işçinin kıdemi için fona ödedikleri tutarı, gelir ve kurumlar vergisi yönünden “gider olarak” kaydedebilecek. Böylece Hazineye işverenler tarafından aktarılan para miktarı düşecek.))

- İşçinin alacağı kıdem tazminatı tutarı düşecek. Taminat, bir yıllık çalışma karşılığında 30 günlük brüt ücret üzerinden hesaplanmayacak. (5- İşçinin kıdemi 20 ya da daha az gün üzerinden hesaplanacak, işçinin alacağı kıdem tazminatı tutarı büyük ölçüde düşecek.))

- Fonun denetimi Başbakanlık Yüksek Denetleme Kurulu tarafından yapılacak.

Bu duzenlemelere iktidara yakınlığı ile bilinen Hak-İş Konfederasyonu'na bağlı Öz-İplik Sendikası da karşı. Kıdem kaldırılarsa "Gezi direnişçileri gibi oluruz" dedi.

ulusalkanal.com.tr


Etiketler

Yorumlar

Mehmet :

bu fonlar borsada kullanilacak mi? yabanci iyice sikisti, keriz kalmadi silkeleyecek ve mallar ellerinde patladi. eger kidem tazminatlari ab ve abd deki gibi borsaya aktarilirsa yabanci koseyi doner, basip gider. bence akp bir sonraki secimde mutlaka gidecek. borc dondurulemez seviyelere geldi, devaluasyon olacak gidecek yada onumuzdeki secimle gidecek.

ahmet :

kendileri için ak ama 15 milyon işçi için kara bi karar. Bu işçiyi ne yaprak ta 3 kuruş veripte 10 kuruş alsak diye bakıyorlar doymadılar

Selçuk insel :

ey işçi milleti bu parti en çok oyu senden aldı . sana şimdi zenginle birlik olup kazık atıyor.din iman başörtüsü diyerek senden oy aldı patronların emrine girdi. çünkü onlarda artık patron oldu. sen daha oy vermeye devam et.

yasin bal :

Peki şu an hak etmiş olduğumuz tazminatlar ne olacak bu ne saçmalik tir.gerci olay acik.kaynak elde etmek icin isciye goz diktiler.

Tüm Yorumlar

Yorum Gönder