banner864

Konuta yüzde 15 zam 29 Mayıs 2014, 13:12

Yeni tüketici kanunu yürürlüğe girdi. Konut sektörü de "Yasa zammı" hazırlığına başladı. Çünkü yasayla birlikte bina tamamlama sigostasına yüzde 2 civarında ek maliyet ve projeler için kat irtifakı alma zorunluluğu getiriliyor. Bu iki ek maliyet konut fiyatlarına da yansıyacak. Yani, 15 civarında bir zam yolda...
 Yeni tüketici yasası yürürlüğe girdi. Yasayla birlikte konut sektörüne ek maaliyetler de yüklendi. Konut fiyatlarına yüzde 15'lik zam yolda...

HaberTürk'ün haberine göre yasayla birlikte; konut adedi 30'un üzerinde olan projelerde şirketler projenin tamamı için sigorta yaptırmak zorunda olacak. Zorunlu tutulan bina tamamlama sigortası maliyetlere yüzde 2 civarına bir ek bindirecek.

Ancak asıl maaliyet "Kat irtifakı alma zorunluluğu" ile artacak. Projenin satışa çıkarılması için yalnızca ruhsat almak yeterli olmayacak. Kar ittifakı zorunluluğu da aranacak. Bu da maliyetleri yüzde 12-13 oranında artıracak.

Yeni tüketici yasasıyla gelen ek maliyetle konut fiyatlarına da yansıyacak. Önümüzdeki dönemde fiyatların yüzde 15 oranında zamlanması bekleniyor.

ulusalkanal.com.tr

Etiketler

Yorum Gönder