banner864

Para Politikası Kurulu toplantı özetini açıkladı 01 Ocak 2015, 17:49

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Para Politikası Kurulu toplantı özetini yeni yılın ilk gününde yayımladı. Enflasyondaki artışa gıda fiyatlarındaki yükselişin neden olduğu belirtildi. Enerjideki enflasyonda da petroldeki düşüşe uyumlu olarak gerileme yaşandı.
Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası Para Politikası Kurulu Aralık ayı toplantı özetini açıkladı. 24 Aralık 2014 tarihli toplantı özetinde, Aralık ayı göstergelerinin gıdada yıllık enflasyonun yavaşlamış olabileceğine işaret ettiğini gösterdi.

Kasım ayında tüketici fiyatları yüzde 0,18 oranında artmış, yıllık enflasyon 0,19 puan artarak yüzde 9,15’e yükseldi. Toplantı özetine göre, yıllık enflasyondaki bu artış büyük ölçüde gıda fiyatlarından kaynaklandı. Diğer taraftan, enerji grubu enflasyonu uluslararası petrol fiyatlarındaki düşüşlerle uyumlu olarak belirgin bir oranda geriledi.

Gıda grubu yıllık enflasyonu 1,81 puan artarak yüzde 14,37’ye yükseldi. Yıllık enflasyon giyim ve dayanıklı tüketim mallarında yükselirken, bu gruplar dışında kalan temel mallarda yavaşlamaya devam etti.ulusalkanal.com.tr

Yorum Gönder

Çok Yorumlananlar