banner864

Pırlantaya vergi yok! 18 Kasım 2013, 18:21

Pırlanta ve elmasa vergi yok! AKP mücevher pazarını önemli ölçüde etkileyecek bir değişiklik yapmaya hazırlanıyor. Buna göre; pırlanta ve elmas ihracatından alınan yüzde 20'lik verginin, sıfırlanması bekleniyor.
AKP hükümeti mücevher pazarında ilginç bir değişikliğe imza atmaya hazırlanıyor. Değişiklik, pırlanta alışverişinde taşları yerinden oynatacağa benziyor.

Yeni düzenlemeye göre, elmas ve pırlanta ithalat ve ihracatındaki vergi rakamları, tamamen değiştirilecek. Elmas ve pırlantada hammadde ithalinde alınan yüzde 20 oranındaki Özel Tüketim Vergisi ortadan kaldırılacak. Yani pırlanta ham maddesi ihracından hiç vergi alınmayacak.

Değişiklik bununla da sınırlı değil. Yurtiçindeki pırlanta satışlarında bugüne kadar vergi alınmıyordu. Ancak artık öyle olmayacak. Yurt içi satışında sıfır olarak uygulanan KDV yüzde 18'e çıkarılacak.

Ekonomi yetkilileri düzenlemenin Aralık ayı içinde TBMM'ye sevk edileceğini belirtiyor. Maliye Bakanlığı, ihracatın artırılacağını iddia ederek, yasanın en geç 1 Ocak 2014'te yürürlüğe gireceğini belirtti.

ulusalkanal.com.tr

Yorum Gönder

Çok Yorumlananlar