banner864

Şeftali yüz güldürüyor 06 Ağustos 2015, 18:10

Mersin’in Erdemli ilçesinde yetiştirilen şeftalinin geçen yıl 1 lira olan kilogram fiyatının bu yıl 1,5 lira seviyelerinde olması üreticiyi memnun etti.
Üzümlü Mahallesi'nde şeftali hasadına katılan Erdemli Ziraat Odası Başkanı Ahmet Öger, burada yaptığı açıklamada, şeftali kalitesinin ve rekoltesinin memnuniyet verici olduğunu söyledi.

Geçen yıl dalında üreticinin 1 liraya sattığı şeftalinin bu sezon 1,5 liradan değerlendirildiğini ifade eden Öger, “İlçe genelinde 13 bin 500 dönüm arazide 60-70 bin ton şeftali üretiliyor. Üretim ancak iç piyasaya yetiyor. Fiyatların bu seviyede devam etmesini diliyoruz” dedi.

Üzümüyle meşhur yörenin şeftalisi ile de adından söz ettirdiğini dile getiren Öger, Üzümlü’de üretimin yıllık 400 tonu bulduğunu kaydetti.
Üzümlü Mahallesi muhtarı ve aynı zamanda üretici olan Mustafa Başbilen ise dayanıklı üzümü ile meşhur köylerinin şeftalide de iddialı olduğunu belirterek, “Alternatif ürünümüz olan şeftali yüzümüzü güldürmeye başladı. Tüccar kaliteden, çiftçi fiyattan oldukça memnun. Fiyatlar birkaç yıl böyle giderse üretim sahasında beklentilerin üzerinde bir artışta yaşanabilir” diye konuştu. 


İHA

 
Etiketler

Yorum Gönder

Çok Yorumlananlar