banner864

Şok iddia: Türkiye imza atmadı! 17 Mart 2015, 16:07

BOTAŞ'ın, Rusya ile doğalgaz anlaşmasını imzalamadığı iddia edildi. Rusya'nın yüzde 10,25'lik indirimi doğalgazın tamamına değil, bir bölünüme uygulamak istediği ve Türkiye'nin son anda anlaşmayı imzalamaktan vazgeçtiği belirtiliyor.
 Türkiye'nin Rusya ile doğalgaz anlaşmasını imzalamadığı iddia edildi. 
Hürriyet gazetesinin haberine göre, BOTAŞ anlaşmayı imzalamaktan son anda vazgeçti. Buna, Rusya'nın yüzde 10,25'lik indirimi doğalgazın tamamı değil, bir bölümüne uygulamak istemesinin neden olduğu belirtildi. 

Rusya ile doğalgaz pazarlığı Aralık ayından bu yana sürüyor. 3 ay önce Türkiye’yi ziyaret eden Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, gaz fiyatının BOTAŞ için %6 oranında düşürüleceğini açıklamıştı. Türkiye yüzde 15'lik indirim istemiş, Enerji Bakanı Taner Yıldız geçen ay Rusya'dan alınacak doğalgazda yüzde 10,25'lik indirim olacağını söylemişti. 

Türkiye'nin talep ettiği fiyat değişikliği öngörülen süre olan 6 ay içerisinde sonuçlanmazsa, Türk tarafının konuyu tahkime götürme hakkı bulunuyor. "Türk Akımı" olarak adlandırılan, Türkiye üzerinden Avrupa'ya gidecek Rus gazı ile ilgili görüşmelerde fiyat indirimi müzakerelerinin etkili olacağı belirtiliyor. Tahkime gitmeden de Rusya ile indirim konusunda anlaşma sağlanabileceği belirtiliyor. 

ulusalkanal.com.tr
Etiketler

Yorum Gönder