banner864

Tanesini bir liraya satacaklar! 05 Haziran 2014, 15:43

Malatya'da İriliğiyle dikkati çeken Hasanbey çeşidi yaş kayısının kilogramı ürünün kalitesine göre 10-15 liradan, tanesi ise ortalama 1 liradan satışa sunuluyor.

Cumhuriyet'te yer alan habere göre, Malatya'da mart ayı sonunda yaşanan ve kayısı ağaçlarında büyük oranda zarara yol açan zirai dondan diğer bölgelere göre daha az etkilenen Karakaya Baraj Gölü kıyısındaki bahçelerde yılın ilk mahsulleri toplanıyor.

Manav tezgahlarında yerini alan Hasanbey çeşidi ilk mahsul, ürünün kalitesine göre kilogramı 10-15 liraya değişen fiyatlarda satılıyor. Vatandaşlar, iriliğiyle dikkati çeken ve pahalı olan bu kayısı çeşidinden tadımlık satın alıyor.

Malatya Ticaret ve Sanayi Odası (TSO) Başkanı Hasan Hüseyin Erkoç, yaptığı açıklamada, son yüzyılın en büyük don felaketiyle karşı karşıya kalan kayısıda yüzde 95'lik zararın söz konusu olduğunu söyledi.

Yörede geçen sene yaklaşık 600 bin ton civarında yaş kayısı üretildiğini belirten Erkoç, bu yıl beklenen yaş kayısı rekoltesinin ise yaklaşık 32 bin ton olduğunu dile getirdi.

"Kayısının kilosu 15 lira olduğu için tanesi 1 liraya geliyor"

Manav Ali Aydın da geçen sene 2-2,5 liraya tezgahlarda yerini alan kayısının bu yıl kilogramı 10-15 liraya varan fiyatlarda satıldığını söyledi.

Özellikle iriliğiyle dikkati çeken Hasanbey çeşidi kayısının kilogramını 15 liradan, tanesini de 1 liradan sattıklarını ifade eden Aydın, "Don olayı nedeniyle Malatya'da kayısı çok az. Onun için millet çok zor durumda. Esnaf olsun çiftçi olsun, durumu iyi değil. Her zaman bu sezonda günlük 2 ton mal satıyorduk, şimdi 50 kilogram satamıyoruz. Kayısının kilosu 15 lira olduğu için tanesi 1 liraya geliyor. Onun için şu anda alıcı bulunmuyor. Geçen seneye göre piyasa çok durgun. İnsanlar, fiyat yüksek olduğu için sorup gidiyor" diye konuştu.

ulusalkanal.com.tr

Etiketler

Yorum Gönder

Çok Yorumlananlar