Türkiye için kaygılı bir senaryo çizildi 12 Kasım 2014, 17:43

Kredi derecelendirme kuruluşu Moody’s, gelecek 2 yıl için hazırladığı Küresel Makro Görünüm Raporu'nda Türkiye için kaygılı senaryolara yer verdi. Kuruluş, Türkiye ekonomisi için resesyon, yani gerileme uyarısı yaptı, "enflasyon körüklenebilir" dedi.
 Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Moody’s, Küresel Makro Görünüm 2014-2016 raporunu yayınladı. Kuruluş, dünya ekonomisinde gelecek iki yıl için düşük büyüme öngördü. Raporda, Türkiye ile ilgili kaygılı senaryolara yer verildi.

Moody's, düşük varlı fiyatlarının Amerika'da finansman maliyetini artıracağını, bunun son yıllarda servet üzerindeki olumlu etkiyi tersine çevireceğini tespit etti. Rapora göre bu gelişim, küresel ölçekte gayri safi yurtiçi hasılaları yavaşlatacak, bundan en çok etkilenen ülkeler ise Avro Bölgesi, Brezilya, Rusya ve Güney Afrika'nın yanı sıra Türkiye olacak.

Raporda, Türkiye için resesyon, yani ekonomik gerileme senaryosu çizildi, enflasyonun daha da artacağına dikkat çekildi.

TÜRKİYE'YE RESESYON UYARISI

"Artan riskten kaçınma, yükselen piyasalarda sermaye akışlarını yavaşlatacak, para birimlerine basınç yapacak. Bu sırasıyla Türkiye, Brezilya ve Güney Afrika gibi bazı ülkelerde zaten yüksek seviyelerde devam eden enflasyonu körükleyecektir."

Yorumlar

AlıTopuk :

herkesi çok iyi uyutmuşlar öyle ki, türkiyenin enflasyon durumu %25 oranda olduğu gizleniyor neticede türkiye'de yaşayan herkes gırtlağına kadar borçlu durumda, birde dış borçlara bakın, rte türkiyeyi batırdı ve uçurumdan aşağıya attı yoksa şimdi haydi hayırlısı mı diyeceksiniz, bu işin tek kurtuluşu var rte gitmeli!

Tüm Yorumlar

Yorum Gönder

Çok Yorumlananlar