banner864

Türkiye'ye getirilen nakit paralardaki kontrol şartının kaldırılması krize geçici çözüm mü? 01 Mayıs 2015, 14:31

Gümrük Bakanlığı, gümrük noklarından Türkiye'ye getirilen nakit paralarda kontrol şartını kaldırdı. 15 Nisan'da yayınlanan bir genelgeyle artık gümrüklerden geçirilen paralar için beyan zorunluluğu aranmayacak. Karar şüpheli. Çünkü, kara parayla mücadele ve terörün finansması gibi durumlarda savcılık devreden çıkarılıyor. Uzmanlara göre, en pembe tablo "ekonomik krize geçici çözüm". Olası bir diğer seçenek ise Suriye'ye harekat hazırlığı.
Uygulama gümrüklerde hayata geçirildi. Kararı alan da Gümrük Bakanlığı.

Hurriyet Gazetesi'nin haberine göre bakanlık 15 Nisan'da yeni bir genelge yayımladı. Buna göre, gümrük noktalarından yurda giren nakit parada kontrol şartı aranmayacak. Terörün finansmanı, kara para aklama ve Türk Parasını Koruma Kanunu’na muhalefet suçlarından savcılığa suç duyurusunda bulunulmayacak. Yani isteyen hiç bir beyanda bulunmadan Türkiye'ye serbest bir biçimde nakit para getirebilecek.

Son genelge, Gümrük Müsteşarlığı Avrupa Birliği ve Dış Ticaret Genel Müdürlüğü'nün "Nakit Kontrolleri" başlıkle genelgesine aykırı. Ayrıca karar, 1988'de imzalanan ve kara parayla mücadeleyi öngören Viyana Sözleşmesi ve OECD'nin Mali Eylem Grubu'nda yer alan 40 maddelik kararlar da çiğnenmesi anlamına geliyor. Kara parayla mücadele için kurulan MASAK da yetkisizleştiriliyor.

Akıllardaki soru, kendi hukukunu ve uluslarası hukuku çiğneyerek neden böyle bir karar aldı?

Ancak bu en pembe tablo. İkinci olasılık ise daha ileri... Ekonomist Uğur Civelek'e göre, o olasılık seçimden sonra yapılması planlanan Suriye harekatı...

Bu adımın sonuçlarının Türkiye ağır faturası var.

HABER: OĞUZ POLATBİLEK
KAMERA: CELAL KOŞANAY

ulusalkanal.com.tr

Yorum Gönder

Çok Okunanlar

Çok Yorumlananlar