Zirveden Merkez'e destek çıktı! 11 Mart 2015, 14:45

Başbakan Davutoğlu başkanlığında toplanan Ekonomi Zirvesi'nden Merkez Bankasına destek kararı çıktı. Ekonomi Değerlendirme Toplantısı sonrası yapılan yazılı açıklamada "yasalarından kaynaklı bağımsızlığına" vurgu yapılan Merkez Bankasının verdiği sınavlardan başarıyla çıktığı belirtildi.
 Dolar kurundaki önlemez yükseliş ve piyasalarda kendini iyiden iyiye hissettirmeye başlayan ekonomik kriz, Başbakanlık'ta düzenlenen Ekonomi Değerlendirme Toplantısı'nda ele alındı.
Başbakan Ahmet Davutoğlu başkanlığındaki toplantıya Başbakan Yardımcıları Ali Babacan ve Numan Kurtulmuş'un yanı sıra Bakanlar; Fikri Işık, Nihat Zeybekci, Taner Yıldız, Mehdi Eker, Nurettin Canikli, Cevdet Yılmaz, Mehmet Şimşek ile Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı, BDDK Başkanvekili Mutalip Ünal, SPK Başkanı Vahdettin Ertaş ve Hazine Müsteşar Vekili Cavit Dağdaş'da katıldı.

7,30 saat süren toplantıda, uluslararası piyasalardaki gelişmelerin Türkiye'ye etkileri değerlendirildi. Zirve sonrası Başbakanlık'tan yapılan 1,5 sayfalık yazılı açıklamada Merkez Bankası'nın bağımsızlığına vurgu yapıldı.

"Merkez Bankası, yasasında belirlenen çerçevede bağımsızlığına sahiptir. Merkez Bankası 2002 yılından beri başta 2009 yılındaki küresel kriz olmak üzere birçok kez bu tip uluslararası dalgalanmalara karşı aldığı tedbirlerle başarılı sınavlar vermiş ve kapasitesini uluslararası piyasalarda kanıtlamıştır. Bugün de Merkez Bankası para politikaları hedefi doğrultusunda gereken zamanda gereken tedbirleri almaktadır.

Gerekli tedbirlerin alındığı belirtilen açıklamada, ekonomiyle ilgili yeni bir paket hazırlandığı ve yakında kamuoyuna açıklanacağı da belirtildi
Etiketler

Yorum Gönder

Çok Yorumlananlar