12 milyar dolarlık santraller 2 milyar dolara özelleştirildi 23 Ağustos 2014, 19:00

Bin bir fedakarlıkla kurulan Yeniköy ve Kemerköy santralleri AKP'ye yakınlığıyla bilinen İçtaş Enerji Şirketi'ne, değerinin 6'da 1'i fiyatına hibe etti. Yıllık karı 150 milyon dolar olan, 2 günlük üretimiyle yüzlerce işçisinin maaşını çıkaran Yeniköy ve Kemerköy santralleri değerinin çok altına satıldı. Gerçek değeri 12,5 milyar dolar olan iki termik santral 2,6 milyar dolara özelleştirildi. Üstelik yeni yapılan lojmanları, limanı ve misafirhaneleriyle birlikte...

12 milyar dolarlık santraller 2 milyar dolara... paylaşan: ulusalkanal
 Yeniköy ve Kemerköy Termik Santralleri yılda 150 milyon dolar kar ediyor. Üretimiyle, Ege Bölgesi enerji ihtiyacının yüzde 13'ünü karşılıyor, 2 günlük karıyla yüzlerce işçisinin maaşını çıkarıyor. Üstelik sadece bu iki santral, kamudaki termik santral gücünün de yüzde 30'unu oluşturuyor.
İşte böylesi bir değere sahip olan Yeniköy ve Kemerköy santrallerinin satış ihalesi 18 Nisan'da yapıldı. Devlete büyük kar getiren iki santral, AKP'ye yakınlığıyla bilinen İçtaş Enerji Şirketi'ne, değerinin 6'da 1'i fiyatına satıldı.

Yeniköy, Kemerköy ve Yatağan Santralerinde çalışan işçiler ise bu özelleştirmelere karşı bir yıldır mücadelede. Son olarak satışı onaylanan Yatağan Termik Santralinde işçiler, kurumları önüne barikat kurdu, santrali alan firma yetkililerini içeri almamak için nöbete başladı.

HABER: HATİCE KARA
KAMERA: ŞENGÜL DERİN

ulusalkanal.com.tr

Yorumlar

S. Deniz :

Türkiye'de dolar milyarderleri böyle kavusuyor. Fabrikasi yoktur, isci calistirir sözüm ona, sayisi 20 yi gecmez. Üretim yapmaz, vergi listesinde ortalarda yoktur, sözüm ona müslümanim diye gecinirler ve sonunda devletin parasini, halkin ekmek teknesini erdoganlar sayesinde arkadasina ucuzdan el altindan verir. (Sanki babasinin maliymis gibi) sonrada Türkiye cag atliyor diye % 50 lik kesime yutturulur. Sonra uzun adamin adami Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci cikar derki! kisi basi milli gelirimiz 11.500 dolar diye atip tutarlar. yani aylik 958 Dolar aylik, yani yani, 2085 TL ymis. Ne kadarda zenginmisiz de haberimiz yokmus.

Tüm Yorumlar

Yorum Gönder

Çok Yorumlananlar