banner864

13 milyon işçiye kötü haber! 30 Mayıs 2014, 20:27

13 milyon işçiye bir kötü haber daha var. Hükümet, işçilerin şiddetle karşı çıktığı kıdem tazminatı fonu, kiralık işçilik ve esnek çalışma sistemini hayata geçirmek için kolları sıvadı. Tüm bu değişiklikleri kapsayan Ulusal İstihdam Stratejisi, Resmi Gazete'de yayımlandı.
AKP iktidarı milyonlarca işçiyi üzecek, patronları ise sevindirecek bir karara imza attı. Hükümet kiralık işçilik ve kıdem tazminatında fon siteminden vazgeçmedi, Ulusal İstihdam Stratejisi'ni Resmi Gazete'de yayımladı.

Ulusal İstihdam Stratejisi çalışma hayatını alt üst edecek. Çünkü kıdem tazminatından-çalışma saatlerine sistem baştan sona değişiyor.

Sratejideki en yakıcı madde kıdem tazminatı. Düzenlemeyle, her işçi için bireysel kıdem hesabı oluşturulacak. İşçilerin tazminatı bu hesapta birikecek. Ancak işçi, kıdem tazminatına 15 yıl boyunca dokunamayacak.

Türkiye'nin, en yüksek düzeyde kıdem tazminatı ödeyen ülke olduğu açıklandı, kıdem tazminatında fon sistemine bu nedenle geçileceği belirtildi.

Emekçinin tepkisini çekecek bir diğer düzenleme ise kiralık işçilik. Özel İstihdam Büroları'na işçi kiralama yetkisi verilecek. Çalışan her hangi bir şirkete belirli süreliğine kiralanabilecek. Çalışanın düzenli bir işte çalışması ortadan kalkacak.

AKP Ulusal İstihdam Stratejisi'nde esnek çalışma biçimleri üzerinde de durdu. Bu düzenlemeyle de işçinin düzenli ve güvenceli çalışması tarihe karşacak.

ulusalkanal.com.tr

Etiketler

Yorumlar

Samet yıldız :

Daha bu kadar mı deil tabii daha yeni başladık durun bakalım..oy verenlerden cok azı pişman olacak ama iş işten gececek..bagırdık cagırdık inandıramadık..Türklük bitti milliyetçilik bitti vatan sevgisi azaldı dindarlık bukalemun gibi işine nasıl gelirse biçiminde olmaya başladı sonumuz hayır olsun..her unutmadan sahiller yabancılara satılmaya başlandı duyrulur

Sami yiğitoğlu :

Sayın başbakan işçi ve emekçilere iktidarın boyunca ne yaptın sana sormak istiyorum .???

yalcın :

ALLAH ONLARI NASIL BILIYORSA OYLE YAPSIN YEDIKLERI PARA HARAM ZIKKIM OLSUN

murat güler :

işçinin sadece güvendiği kıdem tazminatı vardı onada el koyacaksınız yazıklar olsun size

ibrahim sahinbas :

Boyle iktidar oldugu surece biz daha cookkk amelelik yapariz bi saglam duran tazminatlarimiz vardi oda gitti

ömer özgel :

akp nin işçi düşmanı olduğunu herkes biliyor

ruhi baylan :

Cifciyi oldurduler kucuk esnafi bitirdiler her yer buyuk alisveris merkezi doldu garibani ezdiler fakir daha fazla fakir oldu zengin ise aldi basini gidiyo memleketi sattilar be neymis efendim esnek calisma modeliymis simdide evine uc kurus ekmek parasi kazanmaya calisan isciyi bitiriyolar yaziktir ayiptir gunahtir ya halkin milletin hayatiyla oynamayin ya askeri ucrete her yil 75 lira zam yapiyolar cok zam yapmis gibi sanki onuda geri almaya calisiyolar ac kaliyo gariban fakir insan kardesim allah korkusu yokmu sizde bu dunyanin ahiretide var kardesim yapmayin bu haksizliklari ya ayiptir gunahtir ya ne istiyosunuz garibanlardan fakirlerden acim acim ben esnek modelde neymis ya allah sizi bildigi gibi yapsin baskada sozum yokkkk

seydiahmet Çakır :

Torba yasasının çıkmasını beklerken cikacika bumu çıktı hükümetler herzaman patronun yanında olmuşlardır seçimlerde ortaya dedikodu atılır oylar toplanır okadar öbür seçime kadar birde böyle kötü sürprizler olur geçmiş olsun

Tüm Yorumlar

Yorum Gönder

Çok Yorumlananlar