banner864

'AKP Suriyelilere gösterdiği ilgiyi bize göstermiyor' 12 Ekim 2013, 19:32

Türk Mimar ve Mühendis Odaları Birliği, mevsimlik tarım işçilerini masaya yatırdı. Sağlıktan konaklamaya, eğitimden ulaşıma kadar işçilerin sorunları ele alındı. AKP Hükümeti'nin Suriyeli mültecilere gösterdiği özeni, mevsimlik işçilere göstermediği saptandı.
 Onlar, ekmek parasını çıkarmak için memleketlerinden uzaklara giden mevsimlik işçiler...
Türk Mimar ve Mühendis Odaları Birliğine bağlı, Bursa Akademik Odalar Birliği, Bursa Barosu ve Nilüfer Kent Konseyi mevsimlik işçilerin hayatını mercek altına aldı.

Mustafakemalpaşa ve Karacabey ilçesine giden işçilerin, ulaşım, konaklama, sosyal güvenlik, eğitim, sağlık ve beslenme sorunları incelendi.
Yaz mevsiminin başında Şanlıurfa, Mardin ve Diyarbakır'dan Bursa'ya giden işçiler, Eylül, Ekim gibi geri dönüyor. İşçiler ulaşımını kendi imkanlarıyla sağlıyor, yani kazaya davetiye çıkarılıyor. Çünkü kapasitenin üstünde çok sayıda insan aynı araca biniyor.

Göçebe yaşam süren işçiler sağlıksız naylon, karton ve kumaştan çadırlarda yatıp kalkıyorlar. Ekmek parasını zor kazanan işçilerin sosyal güvenceleri de yok.

İşçilerin çocukları da okula gidemiyor, kimi de devamsızlıktan sınıfta kalıyor. Çalışamayacak yaşta ki çocuklar ise toz toprak içinde oyun oynuyor.

Bu yaşam tarzı bulaşıcı hastalıklara adate davetiye çıkarıyor. Su yok, banyo yok, tuvalet yok...

Tüm gününü tarlada geçiren işçilerin yevmiyeleri de oldukça düşük. Erkek işçiler 35-40 lira alırken kadın işçiler, 30 liraya çalışıyor.

TMMOB'un elde ettiği veriler sonucunda yaptığı tespitse şu: AKP Hükümeti Suriyeli mültecilere gösterdiği ilgiyi kendi yurttaşlarına göstermiyor...


ulusalkanal.com.tr
Etiketler

Yorumlar

Hakkı türkeşan :

neden türklere değer versinlerki ülkemizi idare edenler türk deyil

Tüm Yorumlar

Yorum Gönder

Çok Okunanlar

Çok Yorumlananlar