banner864

AKP'den Ciner'e grev yardımı 25 Temmuz 2014, 09:00

AKP hükümetinin işçi korkusu bir kez daha kendisini gösterdi. Şişecam işçilerinin ardından Çayırhan Enerji Santrali işçilerinin de grev hakkı gasp edildi. Bakanlar Kurulu, Şişecam grevinden sonra Maden-İş'in Ankara Çayırhan, Kütahya Tunçbilek ve Maraş Elbistan'daki Ciner Grubuna ait işyerlerinde çıktığı grev hakkında da jet hızıyla erteleme kararı aldı.
 Çayırhan Termik Santrali'ndeki maden işçisinin karşısına önce mahkeme kararı çıkardılar, grevi yasaklamak için. İşçiler başka bir mahkeme kararı ile, grevi yasaklayan kararı aştılar ve dün öğleden sonra greve başladılar. Bu kez Bakanlar kurulu devreye girdi. Bakanlar kurulu kararı ile, grevi alelacele yasakladılar. Maden şu anda jandarma kuşatması altında. Grev hakları gasp edilen işçilerde büyük bir tepki var.
Ciner grubuyla yapılan toplu sözleşme görüşmeleri grev aşamasına gelince işçiler harekete geçti. Ocak ayında başlayan toplu sözleşme görüşmelerinde işveren tarafı talepleri kabul etmedi. Gruba ait  Ankara Çayırhan, Kütahya Tunçbilek ve Maraş Elbistan'daki işyerlerinde Türkiye maden iş sendikası, 2150 işçi ile greve gitme kararı aldı. 

Ciner grubu, işletmelerinin "grevin yasaklandığı işyerleri" kategorisinde olduğunu iddia ederek mahkemeye başvurdu, yasak kararı aldırdı.  Ankara 4. İş Mahkemesi, Sendikanın itirazlarını haklı bulunca, işçiler dün öğleden sonra greve çıktı. 

Gelişmeler üzerine harekete geçen Bakanlar Kurulu, jet hızıyla grevi 60 gün erteleme kararı aldı. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül de işçiye grev yasağını jet hızıyla onayladı. 

ulusalkanal.com.tr

Yorumlar

madenci :

yazık deseler ağlayacak çocuk gibiydik hepimiz ölüm baş ucumuzda kol gezerken demekki bizim kaderimiz ölmkmiş her daim yerin altında yada dışarıda açlıkdan

madenci :

Ben hakkımı helal etmiyorum bizim cektiklerimizin 100 katını çekin insallah

Erdal kuzgölcük :

Park holding madenlerinnde başlayan grev bakanlar kurulu kararı ve cumhurbaşkanı onayı ile kırılmıştır...birisi hak ve adaletmi dedi ?

işçi :

aynı bakanlar neden işverene anlaş bitir işi demiyor bu bakanlar bu milletin vebalini almaya devam etsin

cam ıscısı :

ıscının alehıne olunca hemen karar verıyolar....ıscının hakkı dıye bısey kalmadı bu ulkede...akp hukumeti cam ıscısının grevini 3 kez erteledı...akp sermayeyle guzel bır koalisyon kurdu bu saatten sonra kımse hak aramaya kalkmasın ole bır luksumuz yok oldu gitti

ciner iscisi :

Verdikleri para 1200 lira ben madenciyim neden bizim yasa jet hiziyla torba yasa gecmiyor

nurullah :

maden kararını ne kadar zaman gecmesıne ramen blr karara baglayamayan bakanl ar kurulu ıs lsclnln hakkına gelınce jet hızı ıle kararı nasıl ertelıyor cumhurbaskanı nasıl jet hızıyla onaylıyor onumuzdekı secımde ıscıden oy beklemıyorlar heralde

Tüm Yorumlar

Yorum Gönder

Çok Yorumlananlar