banner864

Antalya halkı sendikaları göreve çağırdı 14 Mayıs 2014, 21:15

Antalya'da Soma Maden Faciasının tepkileri akşam saatlerinde sokaklara taşındı. Emek ve Demokrasi Güçleri öncülüğünde yaklaşık 5 bin Yurttaş Kapalı Yol girişinden Cumhuriyet Meydanına yürüyüşe geçti.
 Yürüyüş boyunca sık sık "Hükümet İstifa, Genel Grev Genel Direniş,Soma'nın Ateşi AKP'yi yakacak, Sendikalar Göreve Genel Greve" sloganları atıldı. Kortejin en önünde "Kader Değil Katliam" yazılı siyah bir tabut ve ortak pankart taşındı. Esnaf ise boş tezgahına "Aklımız Kalbimiz Soma'da " yazarak eyleme destek verdi. Cumhuriyet Meydanına ulaşan kitle Maden Şehitleri için bir dakikalık saygı duruşunda bulundu. Alanda kitle adına açıklama yapan DİSK Bölge Temsilcisi Cemal Aybar şöyle konuştu:

"Dünya insana yatırım yaparken, AKP iktidarı ölüme yatırım yapıyor!
Bu katliamın faili özelleştirme ve taşeronlaştırma politikalarını hayata geçirenlerdir. Yıllarca kamu eliyle üretimin yapıldığı bu sahalar özel sektöre devredildikten sonra iş kazalarında patlama yaşanmıştır. 2002 yılından 2011 yılına kadar kömür madenlerindeki iş cinayetlerinin yüzde 40 artış göstermesinin nedeni özelleştirme, taşeronlaştırma sonucu TTK bünyesinde çalışan işçi sayısının üçte bir oranında azalmasıdır. Katliamın faili, kuralsız çalıştırma nedeniyle madende çalışan işçi sayısını bile tespit edemeyenleridir. Katliamın faili, çalışan işçi sayısını bilmeyen ancak “işletmede her türlü önlem alınmıştı” diye açıklama yapan zihniyettir.Katliamın faili 15 yaşında çocuğun ölüm haberinin geldiği madenle ilgili "mevzuata aykırı durum” olmadığını açıklayan Çalışma Bakanlığı’dır. Katliamın faili, yapılan uyarılara rağmen Soma’da bu tür iş kazalarından kurtarılan işçilerin tedavisine dönük devlet tarafından yapılmış özel bir sağlık birimi kurmayanlar, hastanelerde yanık ünitesi açmayı “maliyet” olarak görenlerdir. Katliamın faili, iş sağlığı ve güvenliği yasasıyla bu alanı da özelleştiren, tüm uyarılarımıza rağmen bu alandaki denetim yetkisini bağımsız emek ve meslek örgütlerine vermeyi reddeden hükümettir. Katliamın faili, daha önce madenlerde yaşanan iş cinayetleri sonrası, “güzel öldüler”, “Bu mesleğin fıtratında ölüm vardır” diyerek yeni katliamları meşrulaştıran AKP hükümetidir. Katliamın faili, Soma’daki madenlerdeki iş cinayetlerinin araştırılması ile ilgili önergeyi 6 ay boyunca gündeme almayanlardır. Geçtiğimiz sene 9 iş cinayetinin yaşandığı Soma madenleriyle ilgili önergeyi 2 hafta önce reddeden AKP’li vekillerdir. Katliamın faili, kömürün tonunun maliyetini 130 dolardan 23 dolara indirdiklerini övünerek anlatan işverendir. 130-140 dolardan 23 dolara indirilmiş maliyetin tamamı iş güvenliğine ilişkindir ve kömürün maliyeti işçi canıyla düşürülmüştür.
Soma’da yitirdiğimiz işçilerden bize kalan sadece acı ve öfke değil, bir daha böylesi katliamların yaşanmaması için mücadele görevleridir.
Şu taleplerimiz karşılanmadıkça, AKP hükümeti yeni katliamlar için “yola devam” kararı vermiş sayılacaktır:
1. İş cinayetlerinin artışına neden olan taşeron çalıştırma derhal yasaklamalıdır.
2. Özelleştirildikten sonra seri cinayetlerle gündeme gelen tüm madenler derhal yeniden kamulaştırılmalıdır.
3. İşçi sağlığı sorununu özelleştiren iş güvenliği yasası çöpe atılmalı, tüm denetim yetkisi emek ve Meslek örgütlerine verilmelidir.
4. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı derhal istifa etmelidir." güvenliği yasası çöpe atılmalı, tüm denetim yetkisi emek ve meslek örgütlerine verilmelidir."


Haber : Devrim Dönmez
Fotoğraf: Merve Demirağ
ulusalkanal.com.trEtiketler

Yorumlar

SEDAT BULAK :

başta şehi̇t düşen tüm emekçi̇ madenci̇ arkadaşlara allah tan rahmet kederli̇ ai̇leleri̇ne baş sağliği di̇leri̇m gerçekten de i̇çi̇m kan ağliyor haykirmak i̇sti̇yorum çok aci bi̇r olay allahim bi̇r daha böyle bi̇r aci yaşatmnasin bu i̇şi̇n tek sorumlusu var oda akp hükümeti̇di̇r ki̇mi̇si̇ maden de şehi̇t düşüyor ki̇mi̇ 4/c li̇ arkadaşlarimiz i̇nti̇har edi̇yor bu vebali̇n altinmda nasil kalkacaklar nasil hesap verecekler ve hala daha ahkam kesi̇yorlar bu olay dünyanin başka bi̇r ülkesi̇nde olmuş olsaydi hükümet i̇sti̇fa ederdi̇ bende di̇yorum ki̇ başta faruk çeli̇k olmak üzere bu olayda ki̇ tüm sorumlular derhal i̇sti̇fa etmeli̇di̇r

Tüm Yorumlar

Yorum Gönder

Çok Yorumlananlar