banner864

ASKİ'nin taşeron firma personeline maaş şoku 18 Haziran 2015, 15:29

Aydın Su ve Kanalizasyon İdaresi (ASKİ) Genel Müdürlüğü taşeron işçilerinin maaşlarında indirime gidildiği ve bu nedenle bir grup çalışanın işi durdurma kararı aldığı iddia edildi. Bazı işçiler, bu durumun CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun seçim öncesi meydanlarda verdiği sözlerle çeliştiğini söyledi.
ASKİ'ye sayaç okuma hizmeti veren taşeron firmanın bir grup personelinin işi durdurma kararı aldığı, fakat kendilerine "Çalışmayacaksanız, çalışmak isteyen çok fazla kişi var" denildiği öne sürüldü.

aydindenge.com.tr'den Erdal Aydın'ın haberine göre, ASKİ'de 400’ün üzerinde taşeron firma çalışanının maaşlarında indirime gidildiği bilgisi, Efeler’de bulunan ASKİ Genel Müdürlüğü’nde hareketliliğe neden oldu.

Edinilen bilgiye göre, ASKİ’de çalışan taşeron işçilerin maaşı önce bin 400 liradan bin 200 liraya, son olarak da asgari ücret tutarına çekildiği, konuyla ilgili olarak çalışanlara, "949 lira ücretle çalışmak isteyen çalışsın, çalışmak istemeyen de işi bırakabilir. Elimizde çalışmak isteyen 50 bin kişinin CV'si bulunuyor" açıklaması yapıldığı iddia edildi.

CHP İL BAŞKANI DA ASKİ'YE GELDİ
ASKİ’nin sayaç okuma biriminde görevli personel, ASKİ karşısında bulunan bir kahvehanede toplanmaya başladı. Konuyla ilgili haber yapmak isteyen basın mensuplarını ASKİ önünde gören yetkililer, işi durdurma kararı alan personeli içeri aldı. Aydın Büyükşehir Belediye Başkan Yardımcılarının yanı sıra, CHP Aydın İl Başkanı Hikmet Saatçı ve bazı parti yetkilileri de ASKİ’ye geldi. Yoğun telefon trafiğinin yaşandığı olayla ilgili hiçbir yetkili açıklama yapmazken, sayaç okuma cihazı ile içeri giren personelin bir kısmı, 2-3 kişilik guruplar halinde ASKİ’den ayrıldı.

Duruma tepki gösteren bazı taşeron firma çalışanları, “CHP Genel Başkanı asgari ücreti bin 500 lira yapacaktı. Seçimden sonra tam aksine hareket ediyorlar” şeklinde serzenişte bulundu.

Yetkililer konuyla ilgili açıklama yapmaktan kaçındı.

Yorum Gönder

Çok Yorumlananlar