banner864

Bu kadarına da pes! 06 Ağustos 2015, 13:10

Mersin'in Silifke İlçesi'nde, elektrik tellerini yeraltına alma işini üstlenen taşeron şirketin işçileri, metrelerce yükseklikteki beton elektrik direklerine sepetli vinç yerine kepçeyle çıkartıldı.
İşçiler, "Ölümle dans ediyoruz. Zorluklara alışkınız" dedi.İlçenin turistik yerlerinden Atakent Mahallesi'nde Toroslar Elektrik Dağıtım A.Ş. adına elektrik tellerini yeraltına alma işini üstlenen taşeron şirketin işçileri, bunun için telleri direklerden almaya başladı. Çalışmalar sırasında tamamen iş güvenliğinden uzak bir yöntem uygulandı. İşçiler, sadece başına baret takarak hiçbir koruma olmaksızın beton elektrik direklerine sepetli vinç yerine kepçeyle çıkartıldı. Kepçenin kazıcı ucuna oturup iş makinesi operatörü tarafından yaklaşık 10 metre yüksekliğindeki direğe çıkan işçiler, direkteki malzemeleri söküp telleri yere indirmeye çalıştı. Bunları oturdukları yerde yapamayan işçiler kepçenin kazıcı ucunda ayağa kalkıp çalışmaya devam etti.

  

Görenleri şaşırtan bu çalışma şekli, iş kazalarından ders alınmadığını bir kez daha gözler önüne serdi. Zaman zaman metrelerce yükseklikteki kepçe kazıcı ucunun üzerinde tek ayak üstünde duran işçi, görenleri hayrete düşürdü. İşin riskli olduğunun farkında olduklarını belirten işçiler, "Ölümle dans ediyoruz. Zorluklara alışkınız. Her zaman yaptığımız için zor da gelmiyor" dedi.

  Mahalleye tatil için gelenler güvenlik önlemi almadan işçilerin çalıştırılmasına tepki göstererek "Kask var ama işçiler sepetli bir vinç kullanmak yerine kepçeyle sallapati metrelerce yükseklikte elektrik direğine çıkartılıyorlar. Bu ne perhiz bu ne lahana turşusu. İnsan canı bu kadar ucuz olmamalı" diye konuştu. DHA
Etiketler

Yorumlar

ömer :

Ben almanyada calisan biriyim,kapali alanda dizel portif kullandirildigi icin yetkili kuruma ismimizi vermeden sikayette bulunduk.birkac hafta sonra denetime geldiler,ve kapali alanda dizel yakitli bir aracin kullanildigini tutanaklara gecirip 4 hafta süre verdiler firmaya,3. hafta fabrikaya 30bin euroya elektrikli portif almak zorunda kaldilar.Burada isci sagligi önemlidir,kesinlikle taviz verilmez,Ne üzücüdür ki Türkiyede kanunlar yeterli olmadigi icin kazanan isveren oluyor.

Tüm Yorumlar

Yorum Gönder

Çok Yorumlananlar