banner864

Firmalar sahaya çıktı, işçiler dediğini yaptı 17 Nisan 2014, 21:59

DEBA işçileri 10 aylık maaşlarını ve Kıdem tazminatlarını alabilmek için 3 yıldır mücadelelerini sürdürüyor. Alacakları ve Kıdem tazminatlarını alabilmek için eylemlerinin üçüncü yılında işçiler yer hafta İş Bankası Bayramyeri şubesi önünde eylem yapıyor.
İş Bankası’nın DEBA patronu Esat Sivri ile iş birliği olduğunu iddia eden işçiler 3 yıldır çeşitli İş Bankası şubeleri önünde eylem gerçekleştirmişti. İşçilere şimdi de sloganlarında hakaret ettikleri gerekçesi ile İş bankası tarafından dava açıldı. İşçiler ise biz bu davalarla yılmayız, hakkımızı alana kadar mücadele edeceğiz yanıtını verdi.

Akif Akoğlu “Türkiye deki sosyal adaletin ne olduğunu başımıza gelince anladık. Kanunlar işverenlerden yana, mecliste 550 milletvekilimiz var ama çoğu iş adamı,işçiyle ilgili bir şey yaptıklarına inanmıyorum.Mücadelemizde üçüncü senemiz bugüne kadar tam bir destek göremedik.Burada Denizli’nin Valisi,Mülki amirleri, işvereni var bu ayıba bakmaları lazım.Hırsızlığı yapanlar kılıfına uydurmuş,yasalara göre yapmışlar.Ama bizlerde diyoruz ki biz sonuna kadar mücadelemizi yapacağız,hiç bir şey alamasak da bizi bu hale düşürenleri rezil edeceğiz.

Abdullah Tekin “ İş Bankası hakaretten dolayı 4 arkadaşımıza dava açtı. İş bankası avukatı uzlaşmaya bile gelmedi direk hakaretten dava açtılar.Ama hakaretten dava açarak bizleri yıldıramazlar.Bizim bu haklı demokratik mücadelemiz paralarımızı alıncaya kadar devam edecek. Gelsinler anlaşalım onlar yoluna gitsin biz yolumuza gidelim.”
Erhan Gelen “ biz 3 yıldır bu meydanlardayız.Mahkemeye verilen dört kişiden biri benim. Suçlandığımız şey ise sloganımız “işçiler burada hırsızlar nerede”. Biz böyle davalarla yılmayacağız, ne yaparlarsa yapsınlar hakkımızı alana kadar mücadele etmeye devam edeceğiz.”

Kazım Kaya “ Gazi Mustafa Kemal’in ülkenin kalkınması için kurmuş olduğu İş bankasının temelinde işçiye destek olması için kurulan İş Bankasını bugün amacına ulaşmadığını görmekteyiz.Burada iş bankası büyük yanlışlık yaparak kendi kuruluş amacı dışında işler yapmaktadır, işçilerin haklarını sömürmektedir.İş Bankasının hakaretten dava açmaya hakkı bile yok, bizlerin haklarını gasp ettiği için asıl dava açacak olan bizleriz,onların utanması lazım.Bizim fabrikamızı kapatıp, makinaları ipotek altına alıp, patronla iş birliği yapan kendileri, birde çıkıp dava açıyorlar.

Bizim tek amacımız ailemizin,çocuklarımızın hakkı olan alınterimizi almak. Bu memlekette alınterini bu kadar sahiplenen işçiler olarak, hakkımızı aramak suçsa kabulleniyoruz suçlu olduğumuzu” dedi.

İş Bankası Bayramyeri şubesi önünde toplanan işçiler, Özelleştirmeye karşı mücadele eden,7 gündür Ankara’da direnen Yatağan işçilerine de sloganlarla selam gönderdi.

İşçiler adına konuşan Abdullah Tekin “Ankara’da mücadelelerini sürdüren Yatağan işçilerine buradan dayanışma selamlarımızı gönderiyoruz. Mücadeleniz mücadelemizdir. Ekmeğe uzanan her alanda bizler de varız. Buradan Yatağan İşçilerinin yanında olduğumuzu bir kez daha söylüyoruz.” Diyerek “ Yatağan işçisi yalnız değildir,Bu daha başlangıç mücadeleye devam, Zafer direnen emekçinin olacak” slogan attılar.

Behiye Yaraşçı
ulusalkanal.com.tr


Etiketler

Yorum Gönder

Çok Yorumlananlar