banner864

Ford'da eylemler hız kesmeden devam ediyor 26 Mayıs 2015, 18:28

Ford Otosan'da eylemler hız kesmeden devam ediyor. Eskişehir'de üretimi durduran işçiler bugün sendikadan istifa etti. Kocaeli'de ise işveren 2 işçi önderini işten çıkardı fakat işçiler geri adım atmadı. Tüm bu gelişmelerin yanında Eskişehir'de Arçelik işçisi de üretimi durdurdu. Buzdolabı ve kompresör bölümünde çalışan yaklaşık 2 bin işçi fabrika içinde eyleme başladı.
Ford'un kamyon ve çekici üreten Eskişehir fabrikasında işçiler üretimi durdurdu, sendikadan istifa etti. 

İşverenle herhangi bir sorunumuz yok diyen işçiler fabrika önünde açıklama yaptı. 

Bin 223 işçi Türk Metal Sendikası'na istifa dilekçelerini verdi. 

Sendikadan istifa için fabrikadan dışarı çıkan metal işçileri tekrar fabrikaya alınmadı. İşçiler fabrika önünde eyleme devam etti. 

Fabrika Müdürü Gültekin Hanlıoğlu, işçilerin fabrika içi ve önünde eylem yapmamasını, kendilerine başka bir alan bulmalarını istedi. 

Ford'un Kocaeli fabrikasında ise eylemdeki işçilere karşı baskılar arttı. 

İşçi önderlerinden 2 kişiye bugün işten çıkarıldıklarına dair tebligat ulaştı. İşçiler yargı sürecine başvuracağını açıkladı. 

Gerekçe olarak  “İşçinin, işverenin güvenini kötüye kullanmak, hırsızlık yapmak, işverenin meslek sırlarını ortaya atmak gibi doğruluk ve bağlılığa uymayan davranışlarda bulunması.” gösterildi. 

Ford fabrikasının ardından Arçelik'te de üretim durdu. 

Arçelik'in Eskişehir'de bulunan buzdolabı ve kompresör fabrikalarında 2 bine yakın işçi ücretlerin iyileştirilmesi ve Türk Metal Sendikası'nın fabrikadan gitmesini isteyerek eyleme başladı.

ulusalkanal.com.tr

Yorum Gönder

Çok Yorumlananlar