banner864

Hakan Plastik'e sendika girecek 26 Mart 2014, 14:16

Lastik İş Sendikası geçtiğimiz Şubat ayında Hakan Plastik fabrikasında örgütlenmeye başladı.
Hakan Plastik işvereni 16 işçiyi işten çıkattı. İşçilerin iddiasına göre işten çıkarmaların sebebi sendikalı olmaktı. Geçen bir ay boyunca Lastik İş Sendikası örgütlenme faaliyetlerini sürdürdü. Lastik iş sendikası 400 işçinin çalıştığı Hakan Plastik işyerinde çoğunluğu sağladı, ve Çalışma Bakanlığına yetki tespiti için başvurdu.

Tekirdağ’ın Çerkezköy ilçesinde bulunan Çerkezköy Organize Sanayide faliyet gösteren Hakan Plastik İşyerinde sendikalaşmaya çalışan işçiler bir aylık sürede yetki almaya hak kazandı. Çoğunluğu sağlayan sendika, yetki tespiti için Çalışma Bakanlığına başvurdu. Fabrika önünde bir basın açıklaması yaparak bunu işverene ve tüm işçilere duyuran Lastik İş Sendikası İşverene “artık direnme gel sendikamızı tanı” dedi.

Hakan Plastik’e Sendika Sokacağız.

Hakan Plastik işçilerinden Mustafa Öztürk Ulusal Kanal'a konuştu. Öztürk. “bundan tam bir ay önce 16 arkadaşımız işten çıkartıldı. Biz yılmadık örgütlenmeye devam ettik. Bugün çoğunluğu aldık ve yetki için bakanlığı başvurduk. Sevinçliyiz. Arkadaşlarımız bayram havasında, sendika Hakan Plastik’e girecek.” Dedi. İşten çıkartılanlardan Metin Kara ise şunları söyledi. “biz işçiler olarak fabrikada tam bir dayanışma içinde olduk. Bir yumruk olduk birbirimize sahip çıktık bugün geldiğimiz noktada çoğunluğu aldık. Yetki için sendikamız başvurdu. Bu fabrikaya sendikayı sokacağız.” Dedi.

İşveren Boşuna Direnmesin


Hakan Plastik fabrikası önünde bir basın açıklaması yapan Lastik İş Sendikası adına İstanbul Şube Başkanı Ali Öztürk konuştu. Öztürk “bu bizim için büyük bir adımdır. Çünkü bu sonuç Hakan Plastik işvereninin işçilere karşı sürdürdüğü yasa dışı saldırılara rağmen elde edilmiştir. Ama bilmeliyiz ki önümüzde ki süre daha zorlu geçecek. Hakan Plastik işvereni tattığı yenilginin acısıyla yasa dışı saldırıları da artırabilir. Nasıl uydurma gerekçelerle işçileri işten çıkardıysa, bu defada çoğunluğun olduğunu bile bile olumlu tespit yazısına itaraz ederek zaman kazanmaya çalışabilir. Ne kadar çırpınırlarsa çırpınsınlar değişen bir şey olmayacak. Haklı mücadelemizi sonuca ulaşıncaya kadar kararlılıkla sürdüreceğiz.” Dedi.

İşçi Partisi Çorlu Belediye Başkanı Yüksek Mimar Mehmet Ali Esmer Hakan Plastik işçilerini yalnız bırakmadı. Esmer; “bu mücadelenin yanında bizde İşçi Partisi olarak mücadele edeceğiz. İşçiler zafere ulaşana kadar tüm gücümüzle yanlarındayız. Emek kuvvetleri ile cumhuriyet kuvvetlerini birleştirerek iktidara yürüyeceğiz.” Dedi.

Haber: İmdat Şahin
ulusalkanal.com.tr


Etiketler

Yorumlar

memet guzel :

Bilmezler mi kefenin cebi yok. Dunya hayati kisa.

Fevzi KANIK :

HAKAN PLASTİKTE 3 GÜN ÇALIŞTIM 3.GÜN ELİMİ PİMAŞ BORUSUNDA SIYIRTTIM DERİ KALKTI İŞ YERİNİ TEHLİKELİ İŞİ AĞIR VE PLASTİK KOKUSU OLDUĞU İÇİN KENDİ İSTEĞİMLE ORADAN AYRILDIM.ÇALIŞTIĞIM 2 3 YÖVMİYEYİ BİLE VERMEDİLER.KİM BİLİR KAÇ KİŞİNİN HAKKI YENDİ BU FABRİKADA .İNŞALLAH DAHA FAZLA KİŞİ MAĞDUR OLMAZ.SENDİKA DA GİRECEKSE DE SADECE KENDİ MEMFAATLERİNİ DEĞİLDE İŞÇİNİN HAKLARINI DA SAVUNUR.HAYIRLISI NEYSE O OLSUN.MALESEF İNSAN DEĞERİNE ÖNEM VEREN PATRON KALMAMIŞ.BELKİDE PARALARLA BİRLİKTE MEZARA GİDECEKLERİNİ ZANNEDİYORLAR.KİM BİLİR?

Tüm Yorumlar

Yorum Gönder