banner864

İnşaat sektöründe bir ilk: Vinç operatörleri dernek kurdu 02 Aralık 2014, 10:58

Kule vinç operatörleri dernek kurdu. İlk öncelikleri ise iş güvenliği ve eğitim...
İnşaat sektöründe bir ilk: Vinç operatörleri dernek kurdu

Kule vinç operatörleri dernek kurdu. İlk öncelikleri ise iş güvenliği ve eğitim...

İnşaat kazalarında hayatını kaybedenlerin artması sektörde dernekleşmeleri hızlandırdı. Onlardan biri de belki de en çok ölümlü kazaların yaşandığı vinçlerin operatörleri tarafından kuruldu. Alanında bir ilk olan Kule Vinç Operatörleri Derneği, İstanbul Güneşli'de açıldı. Şimdilik 200 üyesi bulunan derneğin öncelikli hedefi, vinç operatörlüğü mesleğinin eğitimli kişiler tarafından yapılması ve inşaatlarda iş güvenliğinin tam olarak sağlanması.

Açılışta konuşan derneğin kurucu üyelerinden Sadık Narlı, bütün vinç operatörlerini tek çatı altında toplamanın hem sektör hem de vinç operatörleri için önemli bir adım olduğunu söyledi. Son on yıldır ülkenin lokomotif sektörünün inşaat olduğunu ifade eden kurucu üye Narlı, vinç operatörlerinin sektördeki yerinin yadsınamayacağını belirtti. Narlı son dönemde yaşanan vinç kazalarını hatırlatarak amaçlarının tecrübeli operatörleri ön plana çıkartmak olduğunu dile getirdi.

Sadık Narlı şunları dedi;

"Ülkemizde yaşanan iş kazalarının üçte biri, inşaat sektöründe ortaya çıkmaktadır. Son yıllarda yüksek yapıların çoğalmış olması nedeniyle kule vinç operatörlüğü de inşaat sektörünün önemli bir unsuru olmuştur. Gerek vinç operatörü olmak isteyenlerin örgütlenmesi, gerekse operatörlerin eğitimli olmalarında büyük bir önem taşımaktadır."

EĞİTİM VEREN BİR KURULUŞ YOK

Kendisinin de yağcılıktan (çıraklık) operatörlüğü öğrendiğini aktaran Sadık Narlı, Türkiye'de vinç operatörü eğitimi veren bir kuruluşun olmadığına dikkat çekti. Bu sorunun başta kazalara yol açtığını söyleyen Narlı sözlerini şöyle sürdürdü:

"Her önüne gelen G ehliyetini alan kişiyi kule vinç operatörü yapıyorlar. Sonra bu eğitimsiz kişiler çalıştıkları yerlerden ya kovuluyor ya da bir kazaya neden oluyor. İş güvenliği meselesi esas bu eğitim noktasından başlamalı. Şimdi bizim eğitim verebilmek gibi bir yetkimiz yok. Ancak tecrübesiz ve bu işi hakkıyla öğrenmemiş hiçkimse de bu derneğin bir üyesi olamaz. Bu dernek sayesinde meslektaşlarımızla sürekli temas halinde olacağız. Kim işsizse dernek üzerinden ona iş bulunacak. Bu sayede piyasada oluşan dengesiz ücret konusunu da bir dengeye oturtmayı düşünüyoruz. Bir diğer önemli nokta da inşaat firmalarının işine yarayan kısmı. Onlar nitelikli operatörleri bizim aracılığımızla kolayca bulabilecek.Şimdiden bizi destekleyen büyük inşaat şirketleri, iş güvenliği servisleri ve kule vinç servisleri mevcut."

ulusalkanal.com.tr

Yorumlar

muammer yolcu :

derneyimiz hayırlı olsun tum kule vinç arkadaşlarımıza hayılı olsun.işi yeni bıraktım işe ihtiyacım var

Tüm Yorumlar

Yorum Gönder