banner864

İntibak davası görüldü! Milyonlarca emeklinin karar beklediği dava... 29 Nisan 2015, 19:01

Milyonlarca emekliyi ilgilendiren intibak davası görüldü. Herkes büyük bir beklenti içindeydi ama ertelendi. Mahkeme, kararını 29 Haziran'da verecek. Davadan olumlu karar çıkarsa, milyonlarca emeklinin aylığına 355 liraya varan zammın yolu açılacak.
Emeklinin umudu başka bahara kaldı. Milyonlarca emeklinin beklediği intibak davası görüldü. Ancak dava yine ertelendi. Karar 29 haziran'da verilecek.

Emekliler, aynı primi ödemelerine karşın, farklı tarihlerde emekli olduklarından birbirinden farklı maaş alıyorlar. Ve maaşlar arasındaki bu adaletsizliğin giderilmesi için intibakın hayata geçmesini istiyorlar. 

2012 yılında bir düzenleme yapıldı, intibak yasası çıktı. Ancak bu yasa 2000 yılından sonra emekli olanları kapsamadı. İşçi, Memur, Bağkur Emeklileri Derneği Başkanı Hamdi Öz, İntibak Yasası'nın 'eksik' çıktığını söyleyerek konuyu yargıya taşıdı, SGK'ya dava açtı. Maaşının yeniden hesaplanmasını istedi.

İşte o kritik dava Ankara 8. İş Mahkemesi'nde görüldü. Duruşmaya emeklilerin aleyhinde olan yeni bir bilirkişi raporu sunuldu. 'Emeklilerin' maaşları eksik mi hesaplandı, sorusuna  bilirkişi 'eksik hesaplama yok' yanıtı verdi.

SGK avukatları, raporu incelemek için 3 hafta süre istedi. Davayı açan emekli Hamdi Öz ise yeni bir bilirkişi talebinde bulundu. Bu nedenle, milyonlarca emeklinin karar beklediği intibak davası 29 Haziran'a ertelendi.

Eğer bu davadan emekliler lehine bir karar çıkarsa, emekli maaşlarına 50 ila 355 TL zammın yolu açılacak. Üstelik bu kez SGK veya Bağ-Kur ayrımı yapılmayacak.

ulusalkanal.com.tr

Yorumlar

HAMDİ ÖZ :

7 haziran milletvekili seçimleri bitti bu seçimin mağlubu kabül etmesede sayın erdoğandır inşAllah neticeyi içine sindirir biz emeklilerin umudu hayal oldu sayın başbakanı uyarmamıza rağmen emekliyi bölmeyin dedik dinlemedi halen yol yakin bu günün yarinida var bin liraya kadar maaş alanlara yüz lira zam üstünde alanlara yok sayin başbakani yeniden uyarıyoruz karari yeniden gözden geçirin hamdi öz imbed genel başkani

Tüm Yorumlar

Yorum Gönder