banner864

İşçiler fabrikayı işgal etti 12 Şubat 2014, 10:04

Hakları verilmeyince çalıştıkları fabrikayı işgal ettiler. Adres Esenyurt'taki Greif adlı bir çuval fabrikası. Düşük maaşlara çalışan işçiler patronlardan ücret zammı ile taşeronlaşmanın kaldırılmasını istedi. İşveren buna yanaşmayınca onlar da fabrikayı terketmeme kararı aldı.
Güncelleme - İşçiler direnişlerini sahiplenmesi için gün içinde DİSK'e bağlı Tekstil İşçileri Sendikası'na gitti. Ancak gittikleri adreste kimseyi bulamayan işçiler sendikaya ait bir yönetici ile görüşerek yaşadıkları mağduriyeti gidermeleri için talepte bulundu. Sendika yöneticisi, "Direniş yasal değil, dolayısı ile sahip çıkmamız da mümkün değil" dedi. Tekstil işçileri Sendikası yöneticisinden aldıkları bu yanıt üzerine işçiler, İstanbul DİSK Genel Müdürlüğü'ne giderek DİSK Genel Sekreteri Arzu Çerkezoğlu ile görüştü. Buradaki görüşmeden de  somut bir netice alamayan Greif işçileri, sendikanın direnişie sahip çıkana dek DİSK önünde bekleyişlerini sürdüreceklerini  ifade etti.

İşçiler DİSK'e bağlı Tekstil İşçileri Sendikası'na üye. Sendika ile işveren toplu sözleşme için masaya oturdu. İşçiler taşeronlaşmanın kaldırılmasını ve maaşlara yüzde 30 oranında zam yapılmasını istedi. Ancak işveren bunları kabul etmedi, işçiler de fabrikayı terketmeme kararı aldı.

Sorun yalnızca maaş değil. Taşeron işçiler, çalışırken can güvenliklerinin de olmadığını söylüyor.

Üretimin durmasıyla şirket yetkilileri fabrikayı terketti. Yetkililerin dışarı çıkışı da işçilerin protestosuna sahne oldu.

İşçiler, üyesi oldukları sendikanın kendilerine sahip çıkmamasından da muzdarip.

Benzer direniş firmanın Dudullu'daki fabrikasında da sürüyor. Ve haklar verilene dek fabrika işgali süreceğe benziyor.

Haber: Hatice Kara
Kamera: Şengül Derin

ulusalkanal.com.tr

Yorum Gönder

Çok Yorumlananlar