banner864

İşsizlik rakamları açıklandı 17 Şubat 2014, 10:15

Türkiye İstatistik Kurumu 2013 Kasım dönemi işsizlik rakamlarını açıkladı. İşsizlik oranı bir önceki döneme göre artış göstererek yüzde 9,9'a yükseldi. İş gücüne katılım oranı da azaldı.
İşsizlik artışı dur durak bilmiyor. Türkiye İstatistik Kurumu'nun açıkladığı rakamlara göre 2013 yılı Kasım döneminde işsizlik yüzde 9,9 olarak belirlendi.

Ekim döneminde yüzde 9,7 olan işsizlik rakamları 0,2 puan artarak 9,9 oldu. Genç işsizlerin oranı ise 0,5 puanlık artışla yüzde 19,3 oldu.

Tarım dışı işsizlik ise yüzde 11,9'dan yüzde 12'ye yükseldi.

İşsizlik artarken istihdam da azalıyor. 2012'de istihdam edilen kişi sayısı 1 milyonun üzerindeydi. 2013 Kasım ayında istihdam ise geçen yılın aynı ayına göre yalnızca 152 bin kişi arttı.

Kısaca TÜİK verilerine göre, iş gücüne katılma oranı düştü. İş gücüne katılım bir önceki yılın Kasım ayına göre 0,2 puan azalarak yüzde 50,5 oldu.

TÜİK'in rakamları bu şekilde ama uzmanlar öyle demiyor. Ulusal Kanal canlı yayınına katılan Ekonomist Bartu Soral dünya ortalaması baz alındığında Türkiye'deki işsizliğin yüzde 25'in üzerine çıkacağını söylüyor.

ulusalkanal.com.tr

Yorumlar

fatih :

Lütfen atamasi yapılmayan iş ve meslek danışmanlarını gundeminize alın.

serkan ede :

Ben iş ve meslek danismanligi sertifikasına sahip üniversite mezunu biriyim. Görevimiz işsizlere danışmanlık yaparak onlara iş bulma konusunda yardimci olmak. Gelin görün ki iş danışmanı olarak biz de işsiziz. İşsiz iş ve meslek Danışmanları olarak bizlerde iş arıyoruz. Traji komik bir haldeyiz :)

Tüm Yorumlar

Yorum Gönder