banner864

Karar ağayı memnun etti, köylü tepkili 05 Aralık 2013, 23:00

Diyarbakır'da ağalığa karşı mücadele eden Türkmenacı köylülerinin toplulaştırma davası görüldü. Geçen duruşmada köylülerin lehine karar veren mahkeme bu kez ağaların talebini dikkate aldı. Toplulaştırma kararını iptal etti. Tarım Bakanlığı da davaya müdahil oldu. Köylüler kararı tanımadı.
 Diyarbakır'ın Bismil İlçesinde ağalığa başkaldıran Türkmencı köylülerinin topraklarını geri alabilmek için açtığı dava bugün görüldü. Mahkeme "toplulaştırmayı durdurma kararını"iptal etti. Köylüler ise bu kararı tanımadıklarını söyledi.

Bismil Asliye 2. hukuk mahkemesinde görülen duruşmayı İşçi partisi heyeti de izledi.

Köylülerin bin 650 dönüm arazisi, sahtecilikle, 2007 yılında bir günde ilçenin zenginlerinden Mehmet Faruk Altay'ın üzerine geçirildi. Ancak köylüler haklarını aramak için olayı yargıya taşıdı. Çalınmayan kapı bırakılmadı. Köylülerin mücadelesine İşçi Partisi sahip çıktı.

Geçen Eylül ayında görülen dava da mahkeme köylülerin lehine karar vermiş, toplulaştırmayı durdurmuştu. Mahkeme bu kararıyla ağaların toprakları birleştirmesini engellenmişti.

Türkmenacı köyü muhtarı Resul Koluman ve Bismil tüccarlarından Namık Aslan, mahkemeye bir dilekçe sunarak "toplulaştırma kararının" iptalini istedi. Bunu üzerine Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı davaya müdahil oldu.

Mahkeme heyeti, dava ile ilgisi olmayan köylülerin bu karardan zarar göreceğini öne sürerek "toplulaştırmayı durdurma kararını" iptal etti. Duruşma 6 Mart 2014 tarihine ertelendi.

Haber-Kamera: İlyas Gümrükçü
ulusalkanal.com.tr

Yorum Gönder

Çok Yorumlananlar