banner864

Kent işçilerinin örnek grevi başarıyla sonuçlandı 08 Ağustos 2014, 10:33

Kent şekerlemeleri bayramlardaki ağız tadımızdır. İşte o bayram tadımızı üreten işçiler 25 gündür grevdeler. Salı günü onları ziyaret ettik. Bizi "Mustafa Kemal'in askerleriyiz" diye coşkuyla karşıladılar.

Ne güzel bir topluluktu. Onlarda sımsıcak insanlığı, emekçi ahlâkının temizliğini ve dik duruşunu gördük. Gönlümüze doldular. Işıl ışıl gözleriyle umutlarımızı göğerttiler.

DOĞRU ÖNDERLİK DOĞRU EYLEM

rota2

Genel Başkan Mustafa Türkel yönetimindeki Tek Gıda-İş başarının güvencesi. Grevin başındaki yöneticiler, bilinen, tanınan eski arkadaşlar. Şube başkanları Zeynel Öztaş ve Yunus Durdu on yıllardır emek mücadelesinde sınanmış, birikimli ve tecrübeli önderler. Cevizli TEKEL özelleştirildikten sonra büyük üye kaybı oldu, ama yılmadılar, çalıştılar ve yeniden binlerce üyeli şubeler oluşturdular. Onları kutladım, hasret giderdik. Greve çıkan işçi, bu kararlı ve akıllı önderlikle başarının eşiğine geldi.

EYLEM ARKADAŞLIĞININ VERİMİ

rota1

Kent işçisi, grev boyunca birbirine kenetlendi, söz yerindeyse bir aile oldu. Kadın işçilerimiz büyük çoğunluk. Onlar başarının anahtarıydılar. Ana özeniyle grevi kollarında beslediler, büyüttüler, korudular. Greve gitmeden önce aynı vardiyada çalışanlar bile birbirlerini pek tanımıyordu. Arkadaşlığın, dayanışmanın, elbirliğinin, gönül birliğinin güzelliğinde buluştular.

Kent işçilerinin grevi, örnek bir mücadele olarak şimdiden tarihe geçti. Başarıya yönelmesi, sonuç almasıyla örnek oldu. Eylem olsun diye grev yapmadı. Doğru eylem çizgisinde işçilerin talepleri için hedefe ilerledi ve başarıya ulaşıyor.

Kent işçilerimizin grevi, bütün yönleriyle bir ders olarak incelenmelidir. Önümüzdeki ekonomik kriz koşullarında, bu tecrübeleri kuşkusuz değerlendireceğiz. Millî Hükümet için mücadelede doğru eylem çizgisinde yürüme olanağı elimizdedir.

NOT: Bu yazıyı yazdıktan 2 saat sonra Kent işçilerinin başarı haberi geldi. Bunun üzerine başlığı değiştirdik. "Kent işçilerinin örnek grevi başarının eşiğinde" yazmıştık. Eşik aşıldı, başardılar. Tek Gıda-İş sendikamızı, yöneticilerini ve işçilerimizi yürekten kutluyorum. 

Doğu Perinçek
Aydınlık/ROTA

Etiketler

Yorum Gönder

Çok Yorumlananlar