banner864

Metal işçileri tarih yazıyor! 15 binden fazla işçi direniyor 20 Mayıs 2015, 12:25

Önce RENAULT ardından TOFAŞ... Peşinden MAKO, ÇOŞKUNÖZ bugün de FORD ve OTOTRİM'de üretim durdu. RENAULT işçilerinin yaktığı ateş büyüdü. Eyleme katılan işçi sayısı 20 bini aştı
Otomotiv devlerinde bu kez, "ayaklar baş oldu". RENAULT, TOFAŞ, MAKO, ÇOŞKUNÖZ derken bugünde OTOTRİM’de işçi şartel indirdi, üretim durdu.

Sabah saatlerinde 4 firmaya yedek parça üreten OTOTRİM Fabrikası'ndaki işçiler de üretime ara verdi. Talapler aynıydı.

780 işçi eyleme İstiklal Marşı okuyarak başladı. TOFAŞ işçileri eyleme duyar duymaz araç konvoyuyla desteğe gitti.

1 dakika 20 saniyede 1 otomobil üreten TOFAŞ’ta hareketli saatler yaşandı. Gece yarısı işçilere firmadan “işinize dönün maddi iyileştirme yapalım” mesajları gönderildi.

Öğle saatlerinde ise TOFAŞ yetkileri fabrikaya gitti. İşçiler de fabrika önünde oturma eylemi başlattı.

Fabrikada Siparişler birikti. Cuma günden bu yana 3 binden fazla otomobil üretilmedi.

İşçiler, Türk Metal Sendikası'na tepkili. Sözleşme şartları bir yana, sendikanın işçi ailellerini arayıp baskı yaptığı öğrenildi.

İşçilerin Hükümet’i de hem uyardı hem de yanıtı verdi.

İlk ateşin yakıldığı RENAULT'ta da işçi-işveren dün gece görüşme yaptı. İşçiler ilk ay 500 lira verelim, üretime başladıktan sonra da iyileştirmeyi sürdürelim teklifini reddetti.

Direnişi kırmak için öğle saatlerinde Emniyet işçilere fabrikayı boşaltın dedi, ancak işçiler savcılıktan tahliye kararını almadığı sürece fabrikadan ayrılmamaya kararlı.

ÇOŞKUNÖZ ve MAKO’da direniş devam ediyor. DELPHİ, BEYÇELİK ve VALEO’da her an eylem başlayabilir, her an üretim durabilir.

 Haber: Lale Delidağ
Kamera: İnanç Saraçoğlu
ulusalkanal.com.tr

Yorum Gönder

Çok Yorumlananlar