Orman Genel Müdürlüğünde rotasyon kıyımı 25 Temmuz 2014, 19:06

Orman Genel Müdürlüğü'nün 2013 yılında yayınladığı yönetmelik kapsamında uygulanan sürgün niteliğindeki rotasyonlar yüzlerce personeli mağdur etti.
Orman Genel Müdürlüğü'nün 2013 yılında yayınladığı yönetmelik kapsamında uygulanan sürgün niteliğindeki rotasyonlar yüzlerce personeli mağdur etti.

OGM yönetmelikte tarif edilen atama komisyonu dışında gayrı resmi komisyonlar oluşturulması, hatta yandaş sendika TOÇ BİR-SEN 'in bu komisyonlara dahil edilmesi ile hukuk dışı uygulamaların izlerini taşıyan rotasyonlar akademik kariyeri olan AR-GE uzmanlarını da hedef aldı.

Orman Mühendisleri Odası, Tarım Orman İş, Türk Tarım Orkam- Sen, Kamu Emekçileri Sendikası, Tarım Ormancılık Hizmet Kolu ve Türkiye Ormancılar Derneği'nin Orman Bölge Müdürlüğü önünde gerçekleştirdiği ortak basın açıklamasında, çalışanların siyasal ve sendikal tercihleri dikkate alınarak atama yapılması insanlık suçu olarak nitelendirildi. Tarım Orman İş Sendikası Genel Sekreteri Dr. Mehmet Ali Başaran, yönetmelikte tercih hakkı kullanan personelin tercihlerinin dikkate alınmayarak son derece mağdur olacak şekilde, kazanılmış haklarının ellerinden alınması, şube müdürlüğünden mühendisliğe atanmaları gibi durumların kabul edilemez olduğunu belirtti. Bir yıl önce dört bin orman muhafaza memurunun rotasyona tabi tutularak sürgün edilmesi sonucu sekiz orman emekçisinin yaşamını yitirdiğini hatırlatan Başaran, atama ve yer değiştirme uygulaması ile kamu hizmetinin sekteye uğrayacağını, 175 yıllık geçmişi olan ormancılık tarihine telafisi mümkün olmayan yaralar açılacağını ifade etti. Antalya'dan Erzurum'a sürgün edilen Sendika Genel Sekreteri Dr. Mehmet Ali Başaran, içinde bulunulan yangın mevsiminde bu uygulamaların aynı zamanda orman yangınlarıyla mücadeleyi olumsuz etkileyeceğini söyledi ve Orman Genel Müdürlüğü'ne şu çağrıda bulundu :" Bu hukuksuz, adaletten uzak ve insanlık dışı uygulamalarınıza derhal son verin. Şunu bilin ki, bugün katlettiğiniz demokrasiye ve hukuka bir gün siz de ihtiyaç duyacaksınız. "

"Uygulama bir tehcirdir"

Batı Akdeniz Ormancılık Genel Müdürlüğünde görevli orman yüksek mühendisi Dr. Ufuk Coşgun, Antalya'dan Elazığ Mera alanına sürgün edilen çalışanlardan biri. Aynı zamanda Türkiye Ormancılar derneği Batı Akdeniz temsilciliğini yürüten Coşgun, Orman Genel Müdürlüğü'nün rotasyon uygulamalarını "tehcir" olarak nitelendirdi.

Teşkilata çok büyük bir güç gösterisi yapıldığını kaydeden Coşgun, rotasyonların Orman Mühendislerinin kıyımını ve beraberinde ormanların yıkımını getireceğini dile getirdi. Bilimsel alanlarda kıyımlara direnecek,karşı duracak bir kitlenin hedef alındığını dile getiren Coşgun uygulamaları utanç verici olarak nitelendirdi.
Ormancılar Batı Akdeniz Şubesi yönetim kurulu üyesi orman mühendisi Erdal Ökten ise, belli yörede yetişen ve ekolojiyi çok iyi bilen çalışanların rotasyona tabi tutulmasının teknik olarak verimsizliğe neden olacağı uyarısında bulundu.

Basın açıklamasına katılan örgütler, hukuk süreci başlatacaklarını, konuyu ayrıca İLO başta olmak üzere uluslararası sendikal örgütlere taşıyacaklarını duyurdular.

Haber: Devrim Aşkın Karasoy
Fotoğraf: Merve Demirağ

ulusalkanal.com.tr

Yorum Gönder

Çok Yorumlananlar