Otomotiv devlerinde üretim durdu! 15 bin 600 işçi iş bıraktı 19 Mayıs 2015, 11:31

Otomotiv işçileri Türkiye'yi salladı. 15 bin 600 işçi iş bıraktı otomotiv devlerinde üretim durdu. RENAULT, TOFAŞ, FİAT ve COŞKUNÖZ'de başlayıp dalga dalga devam eden iş bırakma eylemleri, MAKO'ya da yayıldı. Tofaş ve Coşkunöz yetkilileriyle yapılan görüşme ise olumsuz sonuçlandı. İşçiler eyleme devam kararı aldı. VALEO işçileri de sinyali verdi, Çarşamba gününden itibaren VALEO'da şalter inecek.
Türkiye'nin en büyük pazar payına sahip otomobil firmalarında birer birer şalterler iniyor. 15 bin 600 işçi ücretlerin eşitsizliği ve sendika sıkıntıları nedeniyle iş bıraktı. 

Türkiye'nin gündemine damga vuran Renault eylemi ile ilgili Bursa Valisi Münir Karaloğlu işçi ve işçi avukatlarıyla görüşme yaptı. Eylemler nedeniyle kimsenin işten çıkarılmayacağını belirten Karaloğlu, Türk Metal, işveren ve MESS ile de görüşmeler yapacağı belirtildi. 

İşçiler 19 Mayıs resmi tatili nedeniyle bugün de çalışmadı, gözler Çarşamba gününe çevrildi. 

Renault önünde alınan güvenlik önlemleri nedeniyle işçilerin aileleri de dahil olamak üzere hiçkimse içeri alınmadı. İçerdeki işçilerin ise sıcak su ve tuvalet sularının kesildiği iddia edildi. 

Fabrika içerisinde 5. günü geride bırakan işçiler aileleri ile tel örgüler arkasından hasret giderdi.

Tofaş ve Coşkunöz yetkilileri işçilerle görüştü fakat görüşme olumsuz sonuçlandı. Yetkililer kimsenin işten çıkarılmayacağını ancak maaşlarda artış olmayacağını belirtti. 

Renault, Tofaş, Fiat ve Coşkunöz'de başlayıp dalga dalga devam eden iş bırakma eylemleri MAKO'ya da yayıldı. VALEO işçileri de sinyali verdi, Çarşamba gününden itibaren VALEO'da şalter inecek.

İşçiler ücretlerin iyileştirilmesi, işten atılmama garantisi ve Türk Metal'den ayrılıp başka bir sendikada kendilerinin belirleyeceği işçi temsilcileri ile işe başlamak istiyor. 

ulusalkanal.com.tr

Yorum Gönder

Çok Yorumlananlar