Tarım işçileri bir günlük iş bıraktı 10 Aralık 2013, 15:27

Silifke Tarım ve Narenciye Çalışanları Yardımlaşma ve Dayanışma Derneğine üye işçiler 10.12.2013 Salı günü bir günlük iş bırakma eylemi gerçekleştirdi.
Saat 05.30 dan itibaren Mersin-Antalya-Mut-Silifke kavşağında toplanan tarım işçileri ve işçi çavuşları öğrenci servis araçları dışında ki araçları köy yollarına bırakmadı. Art arda gelen işçi servisleri de köy yollarını trafiğe kapattı.

Sık, sık işçiyiz haklıyız kazanacağız- direne, direne kazanacağız- birleşe,birleşe kazanacağız-işçiyiz köylüyüz güçlüyüzsloganları atan işçiler hak ettikleri ücreti alıncaya kadar çalışmama sözü verdiler.

Daha sonra Silifke Tarım ve Narenciye Çalışanları Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Başkanı Şuayip Tunç bir konuşma yaptı.

Tunç konuşmasında özetle; “Demokratik yollarla hakkımızı almak için üzün süredir mücadele verdik. Ancak bu haklı talebimiz hiçbir kurum ve yönetici tarafından kabul görmedi. Yaptığımız görüşmelerden olumlu sonuç alamadık. Biz sadece hakkımızı istiyoruz. Geldiğimiz nokta birlikte olmak ve direnmekten başka çaremizin olmadığını gösterdi. Bizler yazın 40 derece sıcak altında, kışın buz gibi ayazda sabah ezanıyla kalkıp çalışan insanlarız. Sadece hakkımızı istiyoruz. Sevgili işçi ve çavuş arkadaşlarım insanca yaşamak için asgari ücret istemek çok mu? Kimsenin bizi, emeğimizi önemsiz ve değersiz görmesine izin vermeyeceğiz. Diğer ilçelerde çalışan tarım işçileri bizden 10-12 TL fazla almaktalar. Silifkeli işçiler olarak bizim suçumuz ne üstelik yasal olarak 34 TL den az ücret ödenmemesi gerekirken 28-30 TL alıyoruz. Bizim yasal ve haklı taleplerimizi kabul etmeyen yöneticilerimiz şu anda sıcak evlerinde karınları tok, sırtları pek yaşamakta iken bizlerin bu soğukta ekmeğimiz için mücadele ettiğimizi bilmelerini istiyoruz.
Arkadaşlar gün bu gündür. Gün ekmeğimize sahip çıkma günüdür. Hakkımızı alıncaya kadar direneceğiz. Buna hazır mıyız arkadaşlar.”dedi.

Konuşma sonrası servis araçlarına binen işçiler Atayurt beldesine hareket ettiler buradan narenciye bahçelerinde çalışan işçilere rastladıklarında durumu anlattılar ve birlikte hareket edildiği takdirde ücretlerinin daha düzenli olacağını anlattılar. Bahçeler de çalışan işçilerden bazıları konvoya katılır iken bazıları çalışmalarına devam etti. Sökün ve Çeltik köyü bahçelerini de gezen işçi ve çavuşlar burada çalışan işçilere birlik çağrısı yaptılar.

Saat 10.00 gibi tekrar ilk toplantı yerine gelen konvoy olaysız olarak dağıldı. Dağılmadan önce dernek başkanı Şuayip Tunç çavuşlara hitaben akşam saat 18.00 toplantı yapacağını isteyen işçilerinde bu toplantıya katılabileceğini duyurdu.

Vasıf Şentürk
ulusalkanal.com.tr

Yorum Gönder

Çok Yorumlananlar