banner864

Türk-İş, hükümetin önerisine karşı yeni formül üretti 02 Şubat 2015, 17:08

Kıdem tazminatının fona devri yeniden hükümet gündemine alındı. Hükümetin bu önerisine karşı Türk-İş yeni bir formül önerdi. Türk-İş Genel Sekreteri Pevrul Kavlak, “1 yıldan az çalışma süresi bulunana da kıdem hakkı getirilsin. Sorun büyük ölçüde ortadan kalkar” dedi.
 Kıdem tazminatında fon sistemine karşı Türk-İş alternatif bir model geliştirdi. Türk-İş Genel Sekreteri Pevrul Kavlak, “1 yıldan az çalışma süresi bulunana da kıdem hakkı getirilsin. Sorun büyük ölçüde ortadan kalkar” dedi.
Bir işçi, en az 1 yıllık çalışması karşılığında kıdem tazminatı almaya hak kazanıyor. Hükümetse,“Çalışanların yüzde 90’ı bu haktan yararlanamıyor” diyerek, tazminatların fona devredilmesini istiyor. Ancak hem tazminat tutarını düşürmesi, hem de fon sistemine olan güvensizlik nedeniyle sendikalar bu sisteme karşı.

"Kıdemle ilgili sorunların aşılması için sürekli olarak tazminatların bireysel hesaba dönüştürülmesi fikri işleniyor. Oysa hiç gerek yok. Kıdem tazminatlarının bireysel hesaba yatırılması ve fonlarla yönetilmesini içeren yeni sisteme tüm kesimlerin çekincesi var. Bu kadar kapsamlı bir değişiklik yapılmadan da çalışanların sorunu aşılmak isteniyorsa düzenleme yapılabilir."

Türk-İş'in yeni önerisi, 1 yıldan az çalışana da kıdem tazminatı hakkı verilmesi.

"Bunun için bizim önerimiz tek maddelik yasa değişikliğiyle, 1 yıldan az çalışana da kıdem tazminatı alma hakkı verilmesi. Böyle bir durumda çalışanların mağduriyeti büyük ölçüde ortadan kalkar."

ulusalkanal.com.tr

Yorumlar

Selvuk insel :

devlet kendine emanet edilen parayi carcur ediyor.iste issizlik fonu. nerde oldugu belli degil. belkide sarayin parasi burdan odendi. konut edindirme ve tasarrufu tesvik adi altindada isciler dolandirilmisti. en buyuk dolandiricili sgk da yapiliyor. daha cok prim odedigin halde daha az emekli maasi alindigini uzman ali tezer daha yeni acikladi. kidem tazminati devletfonu a gectimi bir bardak su da ordan ic.zaten hukumet alavere dalavere patronlari bu tazminati odemekten kurtarmak istiyor. mesele bu.siz daha oyunuzu verin akp ye bak daha ne numaralar var sirada. din,cami, basortusu diye milleti afyonlayip neler yapiliyor.

İşsiz işçi :

siz istediğinizi yapın taşeron sözleşmeye bir madde ekliyor kıdemden vaz geçtiğimi beyan ederim diye yazar,doğuda işsizlikten perişan olan bizim gibi lisans mezunları eli mahkumlar mecbur kalıp imza atar.

ferhat :

daha önce fon sistemini key ve nemalarda gördükki hiç bir şekilde çalışanın faydasına değil her şekilde zararına olmuştur o yüzden hiç bir şekilde fon sistemini tasvip etmiyorum

Tüm Yorumlar

Yorum Gönder

Çok Yorumlananlar