banner864

Türk Traktör'de eyleme katılan işçilerin oranı yüzde 90'ı buldu, fabrikaya çadır kuruldu 22 Mayıs 2015, 13:26

Ankara’ya da ulaşan "Metal Fırtına" “Türk Traktör”de üretimi durdurdu. İşçiler Türk Metal Sendikası ve işverenin engellemelerine rağmen eylemlerini sürdürmekte kararlı. Diğer vardiyadaki işçilerin de katılımıyla direniş kitleselleşti. İşçiler fabrikaya direniş çadırlarını kurdu
"Metal Fırtına" Bursa ve Kocaeli’nden sonra Ankara’daki otomotiv devlerini sarstı. Türk Traktör’e sıçrayan iş bırakma eylemleri üretimi durdurdu.

Koç Holding’e bağlı Türk Traktör’deki metal işçilerinin yemekhanede çatal kaşık vurarak başlattığı protesto çığ gibi büyüdü ve fabrika isyanına dönüştü.

Dün akşam işçi temsilcileri Türk Traktör Genel Müdürü ve İnsan Kaynakları Müdürü ile görüşüp taleplerini iletti ancak anlaşma sağlanamayınca direnişe devam kararı alındı.

İşçilerin temel 3 talebi var.

TÜRK TRAKTÖR İŞÇİSİNİN TALEPLERİ
- Ücretler iyileştirilecek.
- İşten atmalara son verilecek.
- Türk Metal Sendikası yönetimi istifa edecek.

Üretimi durduran işçilere diğer vardiyada çalışan işçiler de katıldı. Ancak fabrika kapıları kapatılarak gelen işçiler içeri alınmadı. O işçiler de fabrika önündeki işçi servislerinin bulunduğu bölgeye çadır kurarak eylem başlattı.

Türk Traktör işçileri MİTAŞ Enerji ve Madeni inşaat fabrikasına sloganlarla yürüyerek MİTAŞ işçisini de direnişe çağırdı.

Yoldan geçen araçlar da işçilere korna çalarak destek verdi.

Geceyi fabrikada geçiren işçiler sürekli yakınlarına bilgi verdi. Bazı işçiler de tarihe geçecek bu eylemi fotoğraf çekerek ölümsüzleştirdi. İşçilerin arasında işitme engelli çalışanlarda var. Onlar da yazdıkları pankartlarla mesajlarını verdi.


 

Haber: Gökhan Çelik
Kamera: Sabri Kara
ulusalkanal.com.tr

Yorum Gönder

Çok Okunanlar

Çok Yorumlananlar