banner864

Yüzlerce madenci işsiz kaldı 17 Eylül 2014, 12:36

Torba yasayla İş Kanunu'nda yapılan değişikliklerle birlikte Zonguldak'ta 22 Kütahya'da 7 ocak kapatıldı, yüzlerce madenci işşiz kaldı. Hem işveren ağladı, hem madenci... "Soma'da yaşanan facia olmasaydı akıllara bile gelmezdik" diyen madenciler, hükümetin işçiye "maaşına zam, işinize son" politikası uyguladığını söyledi.

Yüzlerce madenci işsiz kaldı paylaşan: ulusalkanal
Meclis'ten geçen torba yasa hem madenciyi hem de işvereni torbaya soktu. Maliyetlerinin arttığı gerekçesiyle Zonguldak'ta bir bir kapanan 22 özel madenden biri olan Akyurt madencilik, 150 işçiye çıkış verdi.

Şirket sahibi Alaattin Kurnaz, 5 gündür evlerinde olan işçileri son kez madene çağırdı. Helallik istedi...

Madenciler soluğu Valilik önünde aldı. Oturma eylemi yaptı.

Kütahya'da da yasanın geçtiğin günden bugüne 7 maden kapandı. Gediz İlçesi'nde işsiz kalan 300'e yakın madenci yasaya tepki gösterdi.

"Soma'da yaşanan facia olmasaydı akıllara bile gelmezdik" diyen madenciler, hükümetin işçiye "maaşına zam, işinize son" politikası uyguladığını söyledi.

Sadece işsiz kalan madenciler değil, maden şehitleri aileleri de torba yasaya tepki gösterdi. Nedeni ise "maden kazalarında yakınını kaybedenlere kamuda iş imkanı" maddesinin sadece Soma'daki faciasında ölen 301 işçinin yakınlarını kapsaması...

Türkiye Maden Şehitleri Aileleri Dayanışma Derneği, yasayı Anayasa Mahkemesi'ne taşımaya hazırlanıyor.

ulusalkanal.com.tr

Etiketler

Yorum Gönder