banner864

11 maddede iktidar krizi 21 Şubat 2015, 20:20

AKP'deki kriz derinleşiyor, çatlaklar artık sıvanarak da kapanmıyor. Hem siyasi, hem idari hem de ekonomik kriz tartışmaları artık kamuoyu önünde yaşanıyor. İşte 11 konuda yaşanan farklılıklar...

11 maddede iktidar krizi paylaşan: ulusalkanal
Ekonomik kriz, Merkez Bankası üzerinden faiz tartışması, Yüce Divan oylaması, Kabine'ye başkanlık etme, Milletvekillerini belirleme, Şeffaflık Paketi, Başkanlık Sistemi, Hakan Fidan'ın istifası, 400 milletvekili hedefi, Kobani ve Ermeni Soykırımı yalanı... Tayyip Erdoğan Cumhurbaşkanlığı, Ahmet Davutoğlu da Başbakanlık koltuğuna oturduğu andan itibaren bu konular da hep farklı açıklama yaptılar.

Davutoğlu daha çiçeği burnundayken ekonomik kriz uyarısı yaptı.

Erdoğan Davutoğlu'nu anında düzeltti, "kriz yok" dedi.

4 Bakan için yapılacak Yüce Divan oylamasında da Erdoğan-Davutoğlu ikilisi farklı görüşler beyan etti. Başbakan "Yüce Divan'a gidin" derken Cumhurbaşkanı oylamanın hedefinde kendisinin olduğunu söyledi.

Bu tartışma parti içinde daha sert yaşandı.

Daha Yüce Divan oylamasının yankıları bitmeden "2015'te kabineye kim başkanlık edecek?" krizi çıktı.

Ayn el Arap'taki çatışmalarda da ikili ayrı düştü. Erdoğan "Kuzey Suriye'de ayrı bir devlete sıcak bakmayız" dedi. Davutoğlu ise Kuzey Suriye'ye selam gönderdi.

Ermeni soykırımı yalanı... Erdoğan, Çanakkale Zaferi'nin yüzüncü yıl dönümü kutlamalarını 24 Nisan'a denk getirdi. Ancak Davutoğlu, "24 Nisan Çanakkale anmasına fazla bir anlam yüklemeyin. "diyaspora bizim diyasporamızdır" dedi. 

Başkanlık Sistemi tartışmasında da ayrıştılar. 

Genel seçimlerdeki hedefler de farklıydı.

Milletvekili belirleme konusunda da ayrılıklar var. Hem Erdoğan hem de Davutoğlu ayrı ayrı listeler hazırlıyor. 

Başbakan Şeffaflık paketini açıkladı Erdoğan Saray'da AKP yönetici ve grup başkanvekillerine "şeffaflığın zamanı değil geri çekin" talimatı verdi. Erdoğan'a yanıtı yine Davutoğlu verdi. 

Ve MİT Müsteşarı Hakan Fidan'ın istifası. 

Erdoğan'ın "sır küpünün" adaylığına Davutoğlu çok olumlu yaklaştı ve istifasını onayladı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Hakan Fidan'a bazı vaatlerde bulunulduğunu söyledi. Davutoğlu da ben hala aynı görüşteyim dedi. 

Merkez Bankası ve Faiz tartışmalarında da taban tabana zıtlıklar var. Bütün konularda olduğu gibi Erdoğan bu tartışmada da mücadelesini tek başına yürüttü...

Bu farklılıklar krizin ne kadar derin ve AKP'nin de eski AKP olmadığını açık olarak gösteriyor.

ulusalkanal.com.tr
Etiketler

Yorum Gönder

Çok Yorumlananlar