''11'ni ben atadım'' 27 Haziran 2014, 11:00

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül Anayasa Mahkemesi'nin son dönemde verdiği "hak ihlali" kararlarını değerlendirdi. Yüksek Mahkeme üyelerinden "11'ni ben atadım" diyen Gül oybirliğiyle karar alınmasının "sevindirici" olduğunu söyledi.
Görev süresinin sonuna yaklaşan Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Anayasa Mahkemesi'nin son aldığı "hak ihlali" karralarıyla ilgili Hürriyet gazetesine konuştu.

Gül, Yüksek Mahkeme üyelerini kendisinin atadığını vurguladı.

Gül, "Anayasa Mahkememizin mevcut 17 üyesinden 11’ini ben atadım. Önemli kararların oybirliği ile çıkması çok sevindirici. Atamaları yaparken, her şeyden önce görevlerinin, yani Anayasa Mahkemesi hâkimi olmanın gerektirdiği liyakati dikkate aldım. Bir hâkimin elbette siyasi görüşleri olabilir. Fakat görev başında dikkat edeceği tek şey, evrensel hukuk olmalı." dedi.

AYM’nin iktidarı rahatsız eden Sayıştay ve HSYK kanunlarında yaptığı iptaller hakkında da açıklama yapan Abdullah Gül, "AYM kararlarına sevdiğimiz, sevmediğimiz karar diye değil, gelişmiş ülkelerdeki gibi evrensel hukuka ne ölçüde uygun diye bakmak gerekir." diye konuştu.

ulusalkanal.com.tr

Yorum Gönder

Çok Yorumlananlar