banner864

12 yılda 1 olur! 27 Mayıs 2014, 22:32

 AKP'nin iktidarda olduğu 12 yıldır ilk kez bir muhalefet önerisi Meclis'te kabul edildi. Sanmayın ki tüm partiler birleşti... CHP, Maden Yasası'yla ilgili verdikleri değişiklik tefklifinin görüşmelerinin öne alınmasını istedi. AKP'liler oylamaya ilgi göstermeyince, muhalefetin oyları ilk kez fazla çıktı.

Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde ilginç bir "ileri demokrasi" örneği yaşandı.

AKP'nin iktidara geldiği 2002'den beri ilk kez bir muhalefet partisinin önerisi kabul edildi. 12 yıldan beri ilk kez kabul edilen muhalefet önerisi CHP Grubu'na ait.

CHP'nin Soma Faciası'nın ardından verdiği Maden Kanunu'nda değişiklik öngören yasa teklifinin doğrudan gündeme alınması önerisi, kabul edildi.

Ancak, 12 yıldır ilk kez olan muhalefetin önerisinin kabul edilmesi işlemi, AKP'lilerin oylarıyla gerçekleşmedi. AKP'li milletvekilleri, Maden Kanunu'nda değişiklik öngören yasa teklifini önemsemeyince iktidarın Genel Kurul'a giren milletvekili sayısı az çıktı.

Öneri; CHP, MHP ve HDP'nin oylarıyla kabul edildi. CHP'nin yasa teklifi, gelecek oturumda gündemin üçüncü sırasında görüşülecek.

Ancak AKP Grubu'nun 12 yıllık ezberi bozmaya niyetli değildi. Meclis Başkanlığı'na itiraz ettiler ancak Meclis Başkanvekili Güldal Mumcu, AKP'nini itirazlarını kabul etmedi.

Ulusal Kanal'a konuşan CHP Milletvekili Ali Özgündüz, "12 yıldır ilk kez oluyor. Bizim grubun önerisinin öncelikli olarak görüşülmesini istemiştik" dedi.

ulusalkanal.com.tr

Yorumlar

Sinan Erismis :

akp'nin muhalefeti zaman zaman sevindirmesi gerekir. gelecek durusmada onu da elinden alir. muhalefetin görevi gelene gidene sadece bakmaktir, muhalefetin baska görevi var mi bilmiyorum.

Aktan Aydoğmuş :

Bu Vekilleri ve partizanlıklarını gördükçe, demokrasiden de, siyasetten de tiksinmeye başladım. Haber okuyasım gelmiyor. Akıntıya kapılmış ve uçuruma doğru sürüklenen bir sal gibi, memleket bir felaketten başka bir felakete sürükleniyor. Düşüşü feci olacak.

Tüm Yorumlar

Yorum Gönder