banner864

130 milyon adet kayıp! 03 Mayıs 2015, 15:29

Türkiye Esnaf ve Sanatkarlar Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, kullanımı yaygınlaşan kuruşlu fiyatların etiketlerde görüldüğünü ama kasalara gelince paraüstü kuruşların geri verilmediğini, bu konudaki aksaklıkların sürdüğünü söyledi.
Türkiye Esnaf ve Sanatkarlar Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, kullanımı yaygınlaşan kuruşlu fiyatların etiketlerde görüldüğünü ama kasalara gelince paraüstü kuruşların geri verilmediğini, bu konudaki aksaklıkların sürdüğünü söyledi.

Palandöken, “Etiketlerde kullanılan kuruşlu fiyatlar nakit ödeyen için geçerli değil. Çünkü bazı etiketlerde kuruşlu fiyatlar yazıldığı halde peşin yapılan alış verişlerin sonunda para üstü olarak kuruş ödenmesi gerektiği halde süper ve discount marketlerde kuruşlu ödemelerin yapılmadığını görüyoruz. Piyasadaki 130,9 milyon adet 1 kuruş nerede? Halkımız da bilinçli davranıp kuruşunu istemeli. Devir 1 kuruşun hesabını yapma devri” dedi.

“FİYATLARIN YUKARI YÖNLÜ EĞİLİMİNİ DİZGİNLER”
Halkın tasarruf bilincinin artırılması için kuruş kullanımının önemli olduğuna dikkat çeken Genel Başkanı Bendevi Palandöken, “2005 yılında tekrar hayatımıza giren kuruş kullanımının bugün hala oturmadığını görüyoruz. İnsanımız para üstü olarak kuruşu istemiyor bazen de utanıp isteyemiyor. Halbuki tasarruf kuruş biriktirmekle başlar. Fiyatların yukarı yönlü eğilimini dizginler.

Biz, kuruşları beğenmeme veya almama lüksü olacak kadar zengin değiliz. Büyük marketler kasalarında kuruş bulundurmalıdır. 2014 yılı sonuna kadar 1,1 milyar adet 10 kuruş, 1 milyar adet 5 kuruş, 130,9 milyon adet 1 kuruş piyasaya sürülmüş. Yetkililerimiz piyasaya daha fazla kuruş sürmelidir. Kuruşlu para üstünün ödenip ödenmediği de yapılacak denetimlerle takip edilmelidir. Çünkü kayıtdışı gelir elde ediliyor. Esnafta para üstü kalmasın diye sakız ya da kibrit veriyor. Artık kuruş değerinde bir mal olmadığı için bu işten zarar bile ediyoruz” ifadesini kullandı.

“FİŞTEKİ FİYATLAR TAKİP EDİLMELİ”
Yapılan alışverişlerde fiş ve raf fiyatlarının da iyi takip edilmesi ve fişteki fiyatların mutlaka kontrol edilmesi gerektiği konusunda uyaran Palandöken, şunları dedi:
“Fiş almaktan ve fiyatları kontrol etmekten vazgeçmeyelim. Büyük marketlerden çok miktarda yapılan alış veriş sonrasında ödeme yaparken raf fiyatı ile kasadaki fiyatın aynı olup olmadığını fişinizden kontrol edin.” İHA
Etiketler

Yorumlar

Deneme :

selam olsun adana'ya, adana mitingine, vatan partisine, doğu perinçek'e. heyecanla bekliyoruz televizyon başında.

Deneme :

Deneme

lütfi er. :

müşterilerin 1 kuruşluk para birimlerin almamasının sebebi cebi fazla 1 kuruşlarla dolmasıdır . mesela ödememiz gerken miktar 96 kuruş , veriyoruz 1 lira ve bize çeviriyorlar dört adet 1 er kuruş . çözüm ise basit : 2 kurşluk para biriminin basılması. bu durumda 1 lira verdiğimizde iki adet kuruş birimi para üstü olarak iade edilecek (2x2kuruş) . 4x1kuruş değil. bir şey daha söyliyeyim 25 kuruşluk para birimini yanlış miktar çeşidi olarak görüyorum . bu pahalılığı tetikliyor yani 40 kuruşa satılırsa bır ürün kar edebiliyorsa bile esnaf bunun fiyatını 50 kuruş olarak belirliyor . çünkü esnafta aşırı kuruşlarla uğraşmak istemiyor : yani ürün 40 kuruşsa müşterinin vereceği ya 1x50 kuruş ya 2x25 kuruş ya 4x10 kuruş. ilk iki durumda 10 kuruş iade ederek kuruşlarla ''uğraşması'' gerekiyor esnafın. üçüncü durumda ise (4x10 kuruş) kasası yine aşırı kuruşlarla dolacak. bu yüzden esnaf ürüne yuvarlak 50 kuruş diye etiket basıyor. bunun da çözümü 20 kuruşluk para birimi tedavüle çıkarmak.

Deneme :

deneme.deneme. deneme. deneme,deneme.

Tüm Yorumlar

Yorum Gönder

Çok Yorumlananlar