banner864

16/9 kulelerine soruşturma 21 Kasım 2014, 17:00

İstanbul'un tarihi silüetini bozduğu gerekçesi ile tıraşlanmasına karar verilen 16/9 kuleleri yeniden yargıya taşındı. Mahkeme kararına rağmen kulelerin üst kısımlarını yıkmayan Zeytinburnu Belediye Başkanı ile İmar ve Fen İşleri müdürleri hakkında soruşturma açıldı.
İstanbul'da, tarihi yarım adanın silüetini bozan 16/9 kuleleri bu kez Belediye yetkililerinin başını yaktı.
Tarihi yarım adanın silüetini bozduğu için, 16/9 kulelerinin üst kısımlarının yıkılmasına karar verilmişti. Aradan onca zaman geçti, mahkeme kararı hala uygulanmadı.

Üç gökdelenin üst kısımları tıraşlama yöntemi ile yıkılacaktı. En fazla 23 kat çıkılmasına izin verilen kulelerin birinden 13, birinden 9 ve birinden de 3 kat yıkılması gerekiyordu.

Yıkım için ihaleye çıkıldı. Ancak kimsenin teklif vermediği ihale iptal edildi. Belediye, 2'inci kez ihale de açmadı.

Kulelerin yıkımı bu kez duyarlı bir vatandaşın şikayeti ile yeniden gündeme geldi. Vatandaşın şikayetini dikkate alan Bakırköy Cumhuriyet Başsavcılığı, yıkımı gerçekleştirmeyen Zeytinburnu Belediye Başkanı ile İmar ve Fen İşleri müdürleri hakkında soruşturma açılmasına karar verdi. Memur Suçları Bürosu soruşturma için Zeytinburnu Kaymakamlığı’ndan izin istedi.
 
Başsavcılık, kararı uygulamayan kamu görevlilerinin suç işlediğini belirtti. Şimdi İçişleri Bakanlığı müfettişlerince sorumlu kamu personeli hakkında bir ön inceleme yapılacak. Zeytinburnu kaymakamlığı soruşturma izni verip vermeme kararını en geç 45 gün içinde mahkemeye bildirecek.

ulusalkanal.com.trEtiketler

Yorum Gönder

Çok Yorumlananlar