banner864

17 Aralık davasında 21 kişi hakim karşısına çıktı 11 Kasım 2014, 19:56

17 Aralık soruşturması kapsamında açılan 21 sanıklı davada ilk duruşma bugün yapıldı. Sanık avukatları, Bakan çocuklarının da aralarında olduğu 53 şüpheli hakkında takipsizlik kararı verilirken, kendi müvekkillerine dava açılmasını eleştirdi. Soruşturmanın "paralel yapıya" bağlı polis ve savcılarca yürütüldüğünü söyleyen bazı sanık avukatları yargılamanın durdurulmasını talep etti.
Hükümetin "darbe girşimi" dediği 17 Aralık soruşturması kapsamında açılan tek davanın ilk duruşması görüldü.

Rıza Zarraf ve eski 4 bakan çocuğu hakkında takipsizlik kararı verilirken, hakkında dava açılan 21 kişi hakim karşısına çıktı.

Avukatlar, soruşturmadaki diğer şüphelilere takipsizlik verilirken, kendi müvekkillerine dava açılmasını eleştirdi.

İstanbul 20. Ağır Ceza Mahkemesi’ndeki duruşmaya 16 sanık ve avukatlar katıldı. Avukat Hikmet Çarboğa, savcı Ekrem Aydıner'in 17 ve 25 Aralık yolsuzluk soruşturmalarına verdiği takipsizlik kararındaki gerekçeleri hatırlattı. Savcının gerekçede, "deliller yasal değil" dediğini hatırlatan avukat, aynı durumun kendi müvekkilleri için de geçerli olduğunu söyledi.

Avukat Fırat Epözdemir de soruşturmayı "paralel devlet yapılanması" iddiasıyla haklarında soruşturma açılan polislerle savcıların yürttüğünü hatırlattı. Bu iddiayla açılan dava sonuçlanıncaya kadar yargılamanın durdurulmasını talep etti.

Avukatlar hukuksuz delillerin dosyadan çıkarılmasını istedi. Mahkeme, yargılama aşamasında delillerin değerlendirileceği gerekçesiyle delillerin dosyadan çıkarılması taleplerini reddetti.

ulusalkanal.com.tr
Etiketler

Yorum Gönder

Çok Yorumlananlar