banner864

17 Aralık soruşturmasında karar çıktı 17 Ekim 2014, 18:53

17 Aralık rüşvet ve yolsuzluk dosyası sıfırlandı. Soruşturmayı yürüten savcı Ekrem Aydıner, soruşturmanın hile ile baştıldığı ve delillerin usulsüz toplandığını belirterek 53 kişi hakkında takipsizlik kararı verdi.
Eski bakan çocuklarının da şüpheli olduğu 17 Aralık rüşvet ve yolsuzluk dosyasına takipsizlik verildi.

Savcı Ekrem Aydıner, eski Bakan çocukları Barış Güler ve Kaan Çağlayan ile Rıza Sarraf ve eski Halk Bank Genel Müdürü Süleyman Aslan'ın bir dönem tutuklandığı soruşturmada delillerin hukuka uygun toplanmadığına karar verdi.

53 kişi için takipsizlik kararı veren savcı Aydıner, Süleyman Aslan'ın evinde bulunan paraların ise valiliğe gönderilmesine karar verdi.

60 sayfalık kararın gerekçesinde, soruşturmanın yasadışı başlatıldığı vurgulandı. Kararın ilk kısmında soruşturmayla ilgili usulsüzlüklere yer verildi, ikinci bölümde ise iddia edilen suç unsurlarının oluşmadığı belirtildi.

Savcı Aydıner, soruşturmayı başlatan dinleme kararlarının ne amaçla verildiği belli olmadığına dikkat çekti. Soruşturma kararına mercek altına alan savcı Aydıner, dönemin özel görevli savcılarının soruşturmayı, 2 yıl önceki bir raporu yeni verilmiş gibi sunarak başlattığını vurguladı.

Eski Halkbank Genel Müdürü Süleyman Aslan hakkında ise ‘Yardım toplama kanununa muhalefet’ kapsamında yeni bir soruşturma açılması kararlaştırıldı.

Kararla birlikte 17 ve 25 Aralık rüşvet yolsuzluk soruşturmaları arasında karara bağlanmayan dosya kalmadı. Bu dosyalar arasında sadece Fatih Belediyesi'ndeki rüşvet suçlaması hakkında dava açıldı.
 
Kararla birlikte hakkında fezleke hazırlanan eski bakanların aklanmaları da kolaylaştı.

ulusalkanal.com.tr

Yorumlar

Ümit Aslan :

kumpasçı da, hırsız da hesabını vermeli.

Selcuk insel :

Boyle bir karari toplum kabul edemez. Her sey gozumuzun onunde cereyan etti suc ustu oldu. Bu neyin nesi.

Tuğrul Pekin :

bu ne ya?

Tüm Yorumlar

Yorum Gönder

Çok Yorumlananlar