banner864

18 Mart'ta 10 bin Seyit Onbaşı tarihi zafer için buluşuyor 15 Mart 2015, 14:41

Türkiye Gençlik Birliği ve Türkiye Liseliler Birliği'nin Çanakkale çıkarmasının programı belli oldu. 10 bin gencin katılacağı çıkarmaya çeşitli üniversitelerden 150 öğrenci topluluğu, yapılan ortak açıklamayla destek verdi

Türkiye Gençlik Birliği (TGB) ile Türkiye Liseliler Birliği'nin (TLB) 18 Mart'ta binlerce gençle Çanakkale'ye yapacakları çıkarmanın eylem programı netleşmeye başladı. Çanakkale Valiliği, 18 Mart’ta Çanakkale Anıtı’nın resmi törenler nedeniyle halka kapalı olacağını duyurulduktan sonra TGB ve TLB yasağı tanımadığını açıklamıştı. “Hangi Çılgın Bize Zincir Vuracakmış” sloganıyla eylem hazırlıklarına başlayan gençler yurt çapında yürüttükleri çalışmayla 18 Mart'ta Çanakkale'de olacaklarını ilan ederek bütün vatanseverleri de orada olmaya davet etti. Ardından hükümet geri adım atarak yasağı geri çekti.

57. ALAY YÜRÜYÜŞÜ
Programa göre, Türkiye'nin dört bir yanından 200 araçlık konvoyla, yaklaşık 10 bin üniversiteli ve liseli TGB ve TLB önderliğinde 18 Mart sabahı saat 08.00'de Bigalı Köyü'ne doğru yürüyüşe geçecek. Burada TGB Genel Başkanı Çağdaş Cengiz'in, Vatan Partisi Genel Başkan Yardımcısı Naci Beştepe'nin, Bigalı köy muhtarı Burhan Çetin'in, Çanakkale MHP İl Genel Meclisi Üyesi Mehmet Kurtdere'nin konuşacağı bir etkinlik yapılacak. Buradan Kocadere'de 57. Alay'ın yürüyüş başlangıç noktasından Conkbayırı'na doğru yürüyüşe geçilecek. Conkbayırı'nda yapılacak törenin ardından 57. Alay şehitliği ziyaret edilecek.

Top mermisini gençler sırtlayacak
57. Alay şehitliğinden Çanakkale Şehitleri Abidesi'ne gidecek olan gençler Seyit Onbaşı ve Namazgah tabyasına da uğrayarak yürüyüş boyunca taşıyacakları dev top mermisini buraya bırakacak.

Tıbbıyelilerin iradesiyle gidiyoruz
TGB ve TLB'nin Çanakkale çıkarmasına çeşitli üniversitelerden aralarında Atatürkçü Düşünce Toplulukları ve Fikir Kulüplerinin de bulunduğu 150 öğrenci topluluğunun destek açıklamasında şunlar vurgulandı: “Çanakkale'yi geçilmez kılan milletimiz, cepheye kınalı kuzularını gönderdi. O Mehmetçiklerimizin bir kısmı da üniversite ve lise öğrencileriydi. Dönemin Darulfünun'u bugünün İstanbul Üniversitesi Tıbbıye’nin 1.sınıf öğrencilerinin hepsi cepheye gitti ve Çanakkale’de şehit oldu. Türk Gençliği bugün yine aynı iradeyi ve kararlılığı taşımaktadır. Atatürk’ün Gençliğe Hitabesi’nde verdiği görevlerden birisi de tarihimize ve başarılarımıza sahip çıkmak, onları geleceğe taşımaktır. Çanakkale Zaferi'ni anmak ve yaşatmak topraklarımızın altında yatan binlerce şehidimizin bizlere yüklediği bir görevdir. Bizler bu görevi yerine getirmekten bir an bile vazgeçmeyeceğiz.”

Aydınlık

Yorum Gönder

Çok Yorumlananlar