banner864

1915 olaylarında Ermeni tezlerini çürüten Kaçaznuni'nin kitabı İran'da basıldı 04 Şubat 2015, 19:54

1915 olaylarında Ermeni tezlerini birinci ağızdan çökerten Ermenistan'ın ilk Başbakanı Ovannes Kaçaznuni'nin kitabı İran'lı okuyucu ile buluştu. Kitabın İran'da yayınlanması, Türkiye'yi destekleyen bir politika izlediği yorumlarını da beraberinde getirdi. Ermenistan'ın yok etmeye çalıştığı kitabı yeniden gün ışığına çıkaran araştırmacı yazar Mehmet Perinçek, Kaçaznuni'nin kitabının bölge barışı açısından önemli bir araç olduğuna dikkat çekti.

4 IRAN KACAZNUNI paylaşan: ulusalkanal
İran, Ermeni soykırımı yalanında Türkiye'nin tezlerini destekleyen bir politika izlemeye başladı. 1915 olaylarına yönelik Ermenistan tezlerini birinci ağızdan çürüten, ilk Başbakanları Ovannes Kaçaznuni'nin itiraf niteliği taşıyan kitabı İran'da basıldı.

Ermenistan'da büyük rahatsızlık yaratan kitap kendi ülkesinde yasaklanmış bir çok ülkede ise toplatılmıştı. Yok olmak üzere olan kitap 2005 yılında Araştırmacı-Yazar Mehmet Perinçek tarafından Rusya da Lenin Kütüphanesi'nde yeniden keşfedildi.

Peki Kaçaznuni'nin kitabının İran'da basılması neden önemli?

Önsözünde Mehmet Perinçek'in imzası olan kitabın İran basımı bir çok ilkleri de barındırıyor.

Kaçaznuni'nin kitabı bugüne dair de önemli bir özeleştiri olarak kabul ediliyor. Yine kitabın bugünün politakalarına da ışık tutan bir kaynak olması, bölge barışı açısından önemli bir araç olarak görülüyor.

Haber: Deniz Çağlayan
Kamera: Bülent Ünal
ulusalkanal.com.tr
Etiketler

Yorumlar

HAYATI YILMAZ FRANSA :

baba ogul perincekler sizlerle ne kadar ogunsek azdir tesekkurler

Tüm Yorumlar

Yorum Gönder

Çok Yorumlananlar