banner864

30 Ağustos törenleri 30 Ağustos 2014, 12:09

30 Ağustos Zafer Bayramı törenleri Ankara'da Anıtkabir'de başladı. Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ve Başbakan Ahmet Davutoğlu Anıtkabir'e çıktı. Erdoğan, Anıtkabir mozalesine çelenk bıraktı. Kutlamalar daha sonra Çankaya Köşkü ve Atatürk Kültür Merkezi'nde düzenlenen törenlerle devam etti. Törenlerde savaş uçaklarının gösterisi ve askeri bando ilgiyle izlendi.

30 Ağustos törenleri paylaşan: ulusalkanal
30 Ağustos Zafer Bayramı için Ankara'da ilk tören Anıtkabir'de başladı. Devlet erkanı Anıtkabir'i ziyaret etti.

Törene, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Başbakan Ahmet Davutoğlu, Meclis Başkanı Cemil Çiçek, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ile kuvvet komutanları katıldı. Protokolde olmayan tek isim MHP lideri Bahçeli'ydi. Bahçel, Afyon ziyareti nedeniyle törene katılmadı.

Erdoğan Atatürk'ün mozolesine, çelenk bıraktı. Ardından saygı duruşunda bulunuldu ve İstiklal Marşı okundu.

Erdoğan ve beraberindekiler, daha sonra Misak-ı Milli Kulesi'ne geçti. Erdoğan, Anıtkabir Özel Defteri'ni imzaladı ve deftere yazdığı metni okudu. 

Erdoğan, Anıtkabir'deki törenin ardından Çankaya Köşkü'nde tebrikleri kabul etti. Kılıçdaroğlu, programında olmasına rağmen Köşk'teki törene katılmadı.

Devlet erkanı daha sonra da Ankara'daki Atatürk Kültür Merkezi'nde düzenlenen askeri törene katıldı. Tören alanına giren Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Genelkurmay Başkanı Özel, üstü açık araba askerleri ve törene katılan yurttaşları selamladı. Erdoğan ve Özel, daha sonra askeri geçiti izlemek için yerlerine gitti.  

Kutlamalar, 2 bin 500 metre yükseklikten yapılan paraşütlü atlayışlarla başladı. Bu yıl önceki yıllardakilere farklı olarak paraşüt birlikleri, Cumhurbaşkanlığı forsunun da olduğu bir bayrağı taşıdı.

Askeri bandonun yanı sıra askerleri birliklerin, tankların, süvarilerin geçişi izlendi. Sancakları geçişi izleyicileri ve protokolü ayağa kaldırdı. F-16 ve F-4 uçaklarının gösteri uçuları da izleyenlerin büyük ilgisiyle karşılandı.

ulusalkanal.com.tr

Yorum Gönder

Çok Okunanlar

Çok Yorumlananlar