banner864

43 yıl aradan sonra Mülkiye dekanına soruşturma 24 Haziran 2014, 18:18

Osmanlı'dan itibaren hem devletin hem özel sektörün üst düzey yöneticilerinin mezun olduğu Mülkiye Dekanına, 1971 Muhtırasından beri ilk kez soruşturma açıldı.
Hürriyet'ten Aysel Alp'in haberine göre, Ankara Üniversitesi Rektörü Prof. Erkan İbiş, Siyasal Bilgiler Fakültesi Dekanı Prof. Yalçın Karatepe hakkında 'görev yerini izinsiz terk ettiği' gerekçesiyle soruşturma başlattı.

Siyasetçisinden CEO'suna, müfettişinden gazeteci, yazar, sanatçısına kadar on binlerce mezun veren Siyasal Bilgiler Fakültesi, bilinen diğer adıyla Mülkiye, Dekanı Karatepe, kanunen üyesi olduğu Basın İlan Kurumu Genel Kurulu toplantısına katıldığı için hakkında soruşturma başlatıldı. Ankara Üniversitesi Rektörü Erkan İbiş'in talimatıyla soruşturma için rektör yardımcısı görevlendirildi.

Dekan Karatepe, bu soruşturmanın 1971 Muhtırasında Dekan olan Prof. Mümtaz Soysal'ın tutuklanmasından sonra bir ilk olduğunu söyledi. Karatepe, yasa gereği Basın İlan Kurumu Genel Kurulu'nda üye olduğunu, bu nedenle Mayıs ayında yapılan genel kurul toplantısı için İstanbul'a gittiğini söyledi. Gitmeden önce rektörlüğe toplantı hakkında bilgi verdiğini ve yerine de vekaleten görevlendirme yaptığını anlatan Karatepe, "Vekalet için de rektörlükten onay geldi. Ancak İstanbul'a gitmeden önce Rektör Bey, sınav dönemi olması nedeniyle olası öğrenci olayları gerekçesiyle, yurtdışı görevlendirmeler hariç, şehir dışı görevlendirmelerin iptal edildiğini duyurdu. Ben de kendisine bir yazı yazarak, 'ben görevlendirmeyle gitmiyorum, kanun gereği görevlendirildiğim genel kurul toplantısına katılmak üzere gidiyorum, bilginize arz ediyorum' dedim. Geçen hafta bana izinsiz görev yerini terk ettiğim için hakkımda disiplin soruşturması açıldığı bildirildi ve savunmamı vermem istendi" dedi.

Karatepe, Perşembe günü savunmasını vereceğini, bir ceza verilmesi durumunda ise dava açacağını söyledi.

ulusalkanal.com.tr

Yorum Gönder

Çok Yorumlananlar