banner864

44 TSK mensubuna telekulak 24 Ekim 2014, 16:54

Malatya'da 44 Türk Silahlı Kuvvetleri mensubunun yasa dışı olarak dinlendiği ortaya çıktı. Askerlerin, Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği'nde görev yapan eşleri üzerinden dinlenildiği öğrenildi. Telekulak skandalı, İçişleri Müfettişleri'inin yaptığı inceleme sırasında ortaya çıktı.
Telekulak skandalı Malatya'da patlak verdi. Malatya Emniyeti’nin bazı askerleri yasadışı olarak dinlediği iddiası kentin gündemine oturmuştu. İçişleri Bakanlığı dinlemelerle ilgili müfettiş görevlendirdi, dinlemeleri tek tek araştırmaya koyuldu. Müfettişler TSK mensuplarının 2008-2009 yıllarında yasadışı dinlendiğini tespit etti.

Askerler, 2. Ordu Komutanlığı, 7. Ana Jet Üs Komutanlığı ve Malatya İl Jandarma Komutanlığı'nda görevliydi. Dinlemeler ise eşleri üzerinden yapıldı.

Önce Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği'ne "küçük yaşta kız çocuklarına fuhuş yaptırıldığı” iftirası atıldı. Dernek ve çalışanlar takip listesine böylece girmiş oldu.  Askerler de dernekte görev yapan eşleri üzerinden telekulağa takıldı. Bazı askerlerin dinlenmesi için de gerçeğe aykırı bilgi notu ve raporlar hazırlandı. Mahkemelerden dinleme kararları bu şekilde alındı.

Müfettişlerin incelemesinde, bazı siyasetçilerin de helikopter kazasında yaşamını yitiren Muhsin Yazıcıoğlu’nun dosyası kapsamında dinlendiği ortaya çıktı. Aynı incelemelerde, Zirve Yayınevi ile eski Tunceli İl Jandarma Komutanı Kazım Çillioğlu’nun öldürülmesi soruşturması çerçevesinde de dosyayla ilgisi olmayan TSK ve emniyet mensuplarının teknik takibe alındığı anlaşıldı.

Müfettişlerin hazırladıkları soruşturma raporlarının, Malatya Cumhuriyet Başsavcılığı’na gönderildiği öğrenildi.

ulusalkanal.com.tr

Etiketler

Yorum Gönder

Çok Yorumlananlar