banner864

500 polis tutuklanacak 22 Temmuz 2014, 13:54

F tipi polis şeflerine yapılan operasyon, 134 kişiyle sınırlı kalmayacak. Aydınlık'tan Önder Öztürk'ün istihbarat ve güvenlik birimlerden ulaştığı bilgiye göre F tipiyle bağlantılı 1500 polise operasyon yapılacak ve 500 personel tutuklanacak.

Peki, bu operasyonlara karşı tavrımız ne olmalı?

Öncelikle her olayı kendi bağlamında değerlendirmek lazım. Her zaman "Türkiye'nin geleceği açısından faydalı mı?", "Halkın çıkarına mı?" sorularına yanıt aramalıyız.

Bunu basit bir örnekle şöyle anlatabiliriz: Diyelim ki ailenizden biri, örneğin kardeşiniz sokak ortasında kurşunlanarak öldürüldü. Katilini de, geçenlerde amcanızın evine girdiğini bildiğiniz bir hırsız yakaladı. Böyle bir durum da tavrınız ne olur?

İçinizden hiçbirinin "Bırak şimdi katili, önce hırsızla hesaplaşalım" diyeceğini sanmıyorum. O zaman gelelim esas soruya:

Danıştay'a suikast düzenleyen, Hrant Dink'i öldüren, Zirve Yayınevi'nde hunharca katliam yapan, Cumhuriyet gazetesini bombalayan katil yakalandı. Şimdi tavrımız ne olacak?

Türkiye'nin, bu karanlık günlere gelmesinde çok büyük rol sahibi olan bir katilden bahsediyoruz. Kendisine kısaca "F tipi" dediğimiz. Üstelik suçları yukarıda saydığımız cinayetlerle sınırlı değil.

Bu cinayetlerin ardından Türkiye'yi şekillendirebilmek için adına Ergenekon, Balyoz, Poyrazköy, 28 Şubat ve Casusluk denilen onlarca operasyon düzenlediler. Türkiye'nin birliğini dağıttılar. Türk Silahlı Kuvvetleri'ni paramparça ettiler. Yüzlerce nitelikli subayın yerine Cemaat kadrolarını yerleştirdiler. Yurtsever siyasetçileri, aydınları, gazetecileri hapse attılar. Yıllarca tutsak ettiler.

En önemlisi de bu operasyonlar ile Türkiye'nin milli direnç noktalarını kırdılar ve PKK Açılımının rahat bir şekilde yapılmasını sağladılar. TSK mensupları ve milli kuvvetler her gün zindanlara atılırken PKK gücünü artırdı. Silahlı mücadeleye son verildi, geçmişte PKK'yla mücadele etmiş askerler "terörist" ilan edildi. PKK'yı güçlendirme "Açılım"ı aldı başını yürüdü.

OPERASYONLARI AKP Mİ YAPIYOR?

Peki, AKP neden şimdi bu F tipi çeteye operasyon yapıyor? Birincisi operasyonu AKP yapmıyor, aşağıda değineceğim. İkincisi, en başta söylediğimi tekrar etmek istiyorum: Önemli olan neden şu anda operasyon olduğu mu, yoksa katilin yakalanıyor olması mı?

Örneğin 8 yıldır "Oğlumun katilini bulun" diye isyan eden bir anneye "Katili bulduk ama onu yakalayacak olan kişi hırsız olduğu için tutuklanmasını istemiyoruz" diyebilir misiniz? Bir deneyin bakalım, nasıl tepki verecek.

İşte şimdi kritik bir şey daha söyleyeceğim: Aslında o katili yakalayan AKP değil.

8 yıl boyunca birlikte mücadele ettik, yıllarca meydanlarda "Fethullahçı çete dağıtılacak" diye slogan attık. 19 Mayıs 2012'de, 250 bin kişiyle Dolmabahçe'ye yürüdük. Ardından önce 29 Ekim'de Ankara Ulus Meydanı'nda, sonra Silivri'de barikatları yıktık. Ama en önemlisi, 2013'ün Haziran ayında milyonlarca kişiyle ayağa kalktık ve Gezi Direnişi'yle iktidarın bütün hesaplarını değiştirdik.

Şimdi hesap sorma sırası bizde. Bu zaferin kahramanı, AKP iktidarı değil biziz.

Emniyet'te yaşananlar, özgürlük, bağımsızlık ve demokrasi için ayağa kalkan milyonların başarısıdır. F tipi polisin ve F tipi yargının tasfiyesi, normalleşme için önemli bir adımdır. Buna karşı çıkmak, her ne gerekçeyle olursa olsun demokrasi dışında kalmayı tercih etmektir.

Son bir not: Türkiye'nin demokrasi tarihi, öncelikle Gladyo'ya karşı mücadele tarihidir.

ulusalkanal.com.tr
Etiketler

Yorum Gönder

Çok Yorumlananlar