banner864

“ABD baskısı artabilir, Türkiye operasyon merkezi yapılmak isteniyor“ 25 Şubat 2015, 15:03

Vatan Partisi Genel Başkan Yardımcısı Emekli Korgeneral İsmail Hakkı Pekin, Şah Fırat operasyonunundan sonra koalisyon güçlerinin Türkiye'ye yönelik taleplerini artırabileceğini söyledi. Türk Hava Kuvvetleri'nin kullanılmak isteneceğini belirten Pekin, hava saldırıları için Türkiye'deki üslerin de talep edilebileceğini söyledi.
"Şah Fırat operayonundan sonra, ABD ve Batının Türkiye'ye baskısı artabilir..."

Vatan Partisi Genel Başkan Yardımcısı Emekli Korgeneral İsmail Hakkı Pekin operasyonun sonuçlarını bu sözlerle değerlendirdi.

Aydınlık Gazetesi'ne konuşan Pekin, Türkiye'nin operasyon merkez yapılmak istendiğini söyledi.
Eski Genelkurmay İstihbarat Başkanı Pekin'e göre, operasyonlarda Türk Hava Kuvvetleri'nin kullanılması talep edilebilir. İnsansız hava araçlarının ve savaş uçaklarının kullanılması için üs istenebilir.

ABD için en uygun yer de Adana'daki İncirlik Üssü.

Yaşanması muhtemel diğer baskı Türkiye'nin PKK ve PYD ile işbirliğine zorlanması. Bu bağlamda PKK'nın da silah bırakmasının rafa kaldırılması gündeme gelebilir. Ve en başından beri amaçlanan Kürt koridoru projesi... Bu operasyonla sınırın diğer tarafı PYD'nin kontrolüne bırakılabilir. 

Pekin, "operasyon ve Suriye konusunda Vatan Partisi'nde görüş ayrılığı var" iddialarına da "Bu konuda Vatan Partisi içinde görüş ayrılığı yoktur. Yıllardır hepimiz AKP iktidarının Suriye politikasının yanlışlığı ve bugün yaşanan sıkıntının da bu politikalardan kaynaklandığını  söylüyoruz." yanıtını verdi.

ulusalkanal.com.tr
Etiketler

Yorum Gönder

Çok Yorumlananlar