banner864

ABD bombayla sınır çiziyor 30 Kasım 2014, 10:36

Aydınlık’a güvenlik kaynaklarından ulaşan bir bilgi, ABD’nin IŞİD’e yönelik hava bombardımanıyla başlayan Suriye stratejisinin esas hedefini ortaya koyuyor
Aydınlık’a güvenlik kaynaklarından ulaşan bir bilgi, ABD’nin IŞİD’e yönelik hava bombardımanıyla başlayan Suriye stratejisinin esas hedefini ortaya koyuyor

ABD güçleri 8 Ağustos’tan itibaren Irak’ta, 23 Eylül’den itibaren de Suriye’de IŞİD gerekçesiyle hava bombardımanlarına başladı. Bu tarihlerden itibaren 500’ün üzerinde Irak’ta, 400’den fazla da Suriye’de hedef bombalandı.

Güvenlik kaynaklarının Aydınlık’a, Suriye’de bombalanan hedeflerle ilgili verdiği bilgi, ABD operasyonunun arkasındaki hedefi ortaya koyuyor. IŞİD mevzilerinin imhası gerekçesiyle yapılan bombardımanda Suriye’nin altyapısı ortadan kaldırılıyor. Bölgedeki gelişmeleri an be an takip eden kaynakların verdiği bilgiye göre, Şam yönetiminin ülkenin kuzeydoğusuyla olan bağlantısını kesmek üzere, stratejik köprüler ve altyapı tesisleri doğrudan hedef alındı.

BOMBARDIMAN HARİTASI


Türkiye’nin Karkamış ilçesinden Suriye’ye girip, ülkeyi çapraz bir hatla keserek Irak’a ulaşan Fırat nehrindeki bazı noktaların özellikle hedef alındığı bildiriliyor. ABD’nin Irak ve Suriye’de bombaladığı yerler nokta olarak işaretlenip, bir çizgiyle birleştirilince ortaya hedeflenen Kürdistan sınırlar çıkıyor. Yine ABD’nin resmi açıklamalarına göre IŞİD’in para kaynağı olarak iddia edilen çok sayıda irili ufaklı Suriye rafinerisi de bombalandı.

İRAN: IŞİD BAHANE


İran, en başından beri ABD’nin IŞİD’i bir bahane olarak kullandığını belireten açıklamalar yapıyor. İslami Şura Meclisi Başkanı Ali Laricani de ekim ayı başında yaptığı bir açıklamada, ABD’nin terör örgütü IŞİD’e saldırı bahanesiyle, Suriye’nin altyapı ve tesislerini yok ettiğini belirtti. Tahran’da Kutsal Savunma Haftası Milli Kitap Fuarının kapanış merasiminde konuşan Laricani, ABD Başkanı’nın IŞİD’i yok edeceklerini açıkladığına temasla, ABD’nin IŞİD’e saldırı bahanesiyle koalisyon kurarak, Suriye’nin alt yapısını yok etmeye çalıştığını ifade etti.

ABD ile birlikte koalisyon kuran ülke liderlerine hitaben konuşan Laricani, ABD’nin Irak’ta askeri nüfuzunu artırmak ve Suriye’de kendi adamlarını iktidara getirmek peşinde olduğunu ifade etti.

İsmet Özçelik / Fikret Akfırat
Aydınlık
Etiketler

Yorum Gönder

Çok Yorumlananlar